Jak zarządzać płynnością przedsiębiorstwa?

Materiał partnera cyklu
opublikowano: 15-11-2012, 00:00

Zapytaj eksperta

Utrzymanie płynności finansowej przez przedsiębiorstwo jest warunkiem koniecznym jego funkcjonowania. Choć firmy bankrutują w wyniku utraty płynności, pamiętajmy, że zdarzenie to jest zwykle objawem choroby, której przyczyny tkwią głębiej, np. w nietrafionych inwestycjach, utracie rynków zbytu, przyjęciu nadmiernego ryzyka kursowego czy braku kontroli nad kosztami.

Większość można sprowadzić do jednego mianownika — błędne decyzje menedżerskie. Dlatego wszystkie decyzje zarządcze powinniśmy odnosić do ich wpływu na zdolność do regulowania zobowiązań w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym.

Analizując pozycję płynnościową, powinniśmy zadać sobie kilka pytań. Jak wygląda model zarządzania płynnością w firmie (czy istnieją jasne i czytelne procesy, czy działam intuicyjnie)? Czy posiadam bufor płynności na wypadek nagłych problemów (np. brak spłaty należności od kluczowego kontrahenta)?

Czy firma posiada rezerwy płynnościowe, które mogłaby uwolnić (np. nadmierne zapasy, długie cykle rotacji należności, nieefektywne linie kredytowe)? Jak mogę zaoszczędzić, zarządzając płynnością (np. czy wykorzystuję przewagę negocjacyjną wobec dostawców, czy znam i stosuję nowoczesne produkty finansowe i narzędzia biznesowe)?

Pewna firma z branży maszynowej postawiła skrócić cykl rotacji zapasów z 30 do 10 dni. Cel udało się osiągnąć w ciągu roku. Wprowadzono rozwiązania systemowe, które skupiały się na 3 obszarach — zapewnieniu dostaw materiałów „just in time”, skróceniu czasu produkcyjnego przez eliminację marnotrawstwa oraz przekierowanie składowania wyrobów gotowych do klientów — dzięki systemowi zachęt.

Efekt przerósł oczekiwania. Była to istotna poprawa płynności firmy oraz znaczne oszczędności w kosztach finansowania, magazynowania i administracji. Dodatkową korzyścią okazał się wzrost zaangażowania pracowników — poczucie realnego wpływu na strategiczne obszary firmy. W konsekwencji przedsiębiorstwo stać było na obniżkę cen, która doprowadziła do przejęcia kilku kluczowych klientów od konkurencji.

Przykład ten pokazuje, że kreatywne i systemowe zarządzanie płynnością wyzwala istotne rezerwy w przedsiębiorstwie.

Twórcze i metodyczne podejście do zarządzania pozostałymi składnikami bilansu, np. należnościami czy zobowiązaniami, może się okazać krokiem milowym w rozwoju biznesu.

Witold Broniszewski Dyrektor Departamentu Zarządzania Ryzykiem Kredytowym Przedsiębiorstw, Raiffeisen Bank Polska S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu