Jak zdegradować generałów?

opublikowano: 13-12-2016, 10:40

Proces degradacji jest tak stary jak stopnie wojskowe, a więc samo wojsko. W ciągu wieków, wraz z rozwojem ceremoniałów nabrał on specjalnego znaczenia, a wręcz charakteru rytuału upokorzenia.

Zgodnie z treścią art. 327 § 1 kk degradacja obejmuje utratę posiadanego stopnia wojskowego i powrót do stopnia szeregowego. W niektórych krajach orzeczenie sądowe stanowiło podstawę do przeprowadzenia uroczystej degradacji, tzw. cahieringu, niekiedy poprzedzającego egzekucję. Odbywała się ona na placu manewrowym, w obecności innych żołnierzy. Ceremonia miła na celu jak największe upokorzenie skazanego, co osiągano poprzez zerwanie wszystkich dystynkcji, strącenie czapki, i wreszcie złamanie białej broni oficerskiej. Odprowadzani w konwoju do celi zdegradowani szeregowcy byli niekiedy wyszydzani przez pozostałych uczestników uroczystości.

Zobacz więcej

Przeprowadzona w dniu 5 stycznia 1895 r. podczas ceremonii cashieringu degradacja Alfreda Dreyfusa.

Samo określenie 'cahieringu' znalazło się w języku angielskim na przełomie XVI i XVII wieku, przywędrowawszy z Niderlandów.

Najsłynniejszą postacią, na której przeprowadzono tę upokarzającą ceremonię był Alfred Dreyfus. Został on w 1895 r. skazany za szpiegostwo na rzecz Niemiec i wysłany do ciężkiej kolonii karnej na Wyspie Diabelskiej w Gujanie. Po kilku latach okazało się, że świadek oskarżenia kłamał, a Dreyfus pasował do stworzenia wrażenia żydowskiego spisku zagrażającego państwu. Ta szokująca sprawa położyła się cieniem na francuskiej prawicy i środowiskach klerykalnych.

Najsłynniejszą degradacją przeprowadzoną w Polsce w ostatnich latach był proces płk. Ryszarda Kuklińskiego. W 1984 r. został pozbawiony stopnia oficerskiego i skazany na karę śmierci. W 1990 r. wyrok zamieniono na 25 lat więzienia. W 1996 r. Kukliński został zrehabilitowany i decyzją MON przywrócony do stopnia pułkownika. W październiku 2016 r. został pośmiertnie awansowany do stopnia generała brygady.

Ze stopnia generała brygady zdegradowano Michała Żymierskiego, współpracownika Józefa Piłsudskiego z Legionów. W 1927 r. skazano go za działalność na szkodę Skarbu Państwa przy zamówieniach wojskowych. Udowodniono mu defraudację na astronomiczną wówczas kwotę 150 tysięcy dolarów. W więzieniu mokotowskim nawiązał pierwsze kontakty z komunistami. W czasie wolny zaangażował się w działalność PPR, został dowódcą Armii Ludowej, a 3 maja 1945 r. awansowano go do stopnia Marszałka Polski. Od 1932 r. był agentem NKWD, istnieją zeznania wedle których w czasie wojny miał również współpracować z gestapo.

Fragment greckiej ceremonii degradacji możemy zobaczyć na nagraniu brytyjskiej kroniki filmowej. Cahiering ten miał miejsce po nieudanym puczu wojskowym. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Historii / Jak zdegradować generałów?