Jak zdobyć dotacje rozdzielane przez KE

opublikowano: 28-10-2021, 20:00
aktualizacja: 29-10-2021, 10:26

Badania w branżach ICT i zdrowia, rozwiązania dotyczące podwodnego hałasu i chorób zakaźnych zwierząt — m.in. na to firmy mogą otrzymać granty z Horyzontu Europa.

Strumień pieniędzy w wysokości 95,5 mld EUR z programu Horyzont Europa popłynie do europejskich przedsiębiorców, którzy rozwijają zaplecza B+R oraz tworzą niesztampowe produkty i usługi. O unijne wsparcie będą mogli ubiegać się do 2027 r. Dotacje sfinansują innowacyjne projekty na każdym etapie, czyli od pomysłu poprzez fazę realizacji, testowania aż po komercjalizację.

Wachlarz wsparcia:
Wachlarz wsparcia:
Katarzyna Walczyk-Matuszyk, kierownik w Krajowym Punkcie Kontaktowym ds. programu Horyzont Europa, podkreśla, że granty z KE są przeznaczone dla firm, które prowadzą przedsięwzięcia dotyczące innowacji, badań i nowych technologii.

— Celem programu Horyzont Europa jest wsparcie firm, które prowadzą przedsięwzięcia dotyczące innowacji, badań i nowych technologii. Pierwsze konkursy dotacyjne zostały otwarte w pierwszym i drugim kwartale tego roku. Obecnie są uruchamiane kolejne — mówi Katarzyna Walczyk-Matuszyk, kierownik w Krajowym Punkcie Kontaktowym ds. programu Horyzont Europa.

Kooperacja międzynarodowa

Joanna Makocka, kierownik w dziale współpracy międzynarodowej w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, zwraca uwagę, że warunkiem przyznania firmie wsparcia na rozwój innowacyjnych projektów jest współpraca z partnerem zagranicznym. W grę wchodzi m.in. inne przedsiębiorstwo, instytucja badawcza lub naukowa.

Warto podkreślić, że wsparcia z programu Horyzont Europa nie wlicza się do puli pomocy publicznej. Jego beneficjenci mogą korzystać również z innych form finansowania.

Joanna Makocka podkreśla, że Horyzont Europa pomaga przedsiębiorcom realizować przełomowe, obarczone wysokim ryzykiem projekty, na które trudno zdobyć finansowanie w inny sposób. Ponadto — jak zaznacza — międzynarodowy charakter naborów sprzyja rozszerzaniu dotychczasowej działalności firm i zwiększa możliwości zaistnienia na nowych rynkach zagranicznych.

Program wspiera również rozwiązania odpowiadające na bieżące wyzwania, z jakimi zmagają się obecnie kraje europejskie. Chodzi m.in. o pandemię, choroby cywilizacyjne i walkę z klimatem.

— Dlatego część konkursów dotyczy konkretnych tematów i koncentruje się wokół tych dziedzin, w których przełomowe odkrycia są na Starym Kontynencie najbardziej wyczekiwane — podkreśla Katarzyna Walczyk-Matuszyk.

W ostatnim czasie ruszyło kilka nowych naborów dotacyjnych dla przedsiębiorstw. Wśród nich jest m.in. Innovative SMEs. Na wsparcie mogą liczyć mikro, małe i średnie firmy, które prowadzą badania przemysłowe i prace rozwojowe. Projekty powinny dotyczyć opracowania nowego produktu, procesu lub usługi. Konkurs nie ma ograniczeń tematycznych. Budżet naboru dla polskich przedsiębiorstw wynosi 1,5 mln EUR. O wsparcie można ubiegać się do 4 listopada.

Uwaga na KIS

Natomiast w konkursie Innoglobo mogą startować nie tylko MŚP, lecz także duże firmy i konsorcja. Celem naboru jest wsparcie przedsiębiorców w nawiązaniu współpracy badawczo-rozwojowej z partnerami zagranicznymi działającymi w krajach, z którymi Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Projekty powinny wpisywać się w jedną z krajowych inteligentnych specjalizacji (KIS).

— Innoglobo finansuje przedsięwzięcia międzynarodowe. Przedsiębiorcy znad Wisły mogą kooperować z podmiotami z różnych zakątków świata i wspólnie realizować projekty — wyjaśnia Joanna Makocka.

W puli przeznaczonej dla polskich przedsiębiorców jest 10 mln zł. Nabór zakończy się 30 listopada.

Natomiast w piątej edycji konkursu w ramach współpracy Polska-Turcja mogą wziąć udział przedsiębiorcy lub ich konsorcja. Granty pokryją koszty międzynarodowych projektów badawczych z branż ICT, energetyki, zdrowia i żywności. Wnioski o dofinansowanie można składać do 12 stycznia 2022 r. Budżet konkursu dla polskich firm wynosi 1,3 mln EUR.

Badania morskie

Konsorcja z udziałem przedsiębiorców i jednostek naukowych będą mogły ubiegać się o dotacje w konkursie JPI Ocean.

— JPI Ocean to stowarzyszenie działające na rzecz dobrego stanu środowiska, mórz i oceanów. Zrzesza państwa członkowskie Unii Europejskiej i krajów stowarzyszonych, które inwestują w badania morskie. Jeśli polscy przedsiębiorcy realizują tego typu projekty, warto, aby zapoznali się z warunkami naboru i do niego przystąpili — zachęca Joanna Makocka.

Konkurs JPI Ocean, który zostanie ogłoszony w połowie grudnia, będzie finansował projekty dotyczące podwodnego hałasu. W puli przeznaczonej dla polskich konsorcjów jest 300 tys. EUR. Nabór zakończy się w marcu 2022 r.

Kolejny międzynarodowy konkurs pod nazwą ERA-NET Cofund ICRAD Call 2021 jest zarezerwowany dla przedsiębiorców i konsorcjów z udziałem firm i jednostek naukowych. O granty mogą one powalczyć do 15 grudnia. Dotacje sfinansują przedsięwzięcia dotyczące chorób zakaźnych zwierząt. Budżet konkursu dla polskich beneficjentów wyniesie 750 tys. EUR.

Kilka dni temu przedstawiciele Komisji Europejskiej (KE) zamknęli nabór EIC Pathfinder Challenges. Przedsiębiorcy mogli startować w nim samodzielnie lub w małych konsorcjach projektowych. Ich przedsięwzięcia musiały wpisywać się w jeden z obszarów tematycznych. Na tej liście znalazły się m.in.: rozwiązania innowacyjne dotyczące sztucznej inteligencji, narzędzi do pomiaru aktywności mózgu oraz terapii komórkowej i genowej. Następne edycje konkursu będą ogłaszane w kolejnych latach.

Niniejsza publikacja została opracowana przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za jej treść ponosi Bonnier Business Polska i niekoniecznie odzwierciedla ona poglądy Unii Europejskiej.

Przykłady projektów, które otrzymały dotacje z KE:

• optyczna mikrosonda do szybkiej diagnostyki nowotworów raka piersi

• nowatorskie systemy do wykrywania zagrożeń chemicznych i radiologicznych

• innowacyjne rozwiązania dotyczące fotoniki

• nowatorskie metody leczenia cukrzycy typu I u dzieci

• innowacyjne materiały budowlane i konstrukcyjne, które umożliwiają ekonomiczne magazynowanie ciepła w już istniejących budynkach

• badania związane z wdrażaniem sieci 5G

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane