Jak zgłosić się do małego ZUS plus

opublikowano: 08-01-2021, 15:19

Do 1 lutego przedsiębiorca musi dopełnić formalności w ZUS, aby móc od tego roku zacząć korzystać z ulgi w opłacaniu składek.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która podobnie jak w 2020 r. chce nadal w 2021 r. korzystać z tzw. małego ZUS plus, czyli płacić niższe składki ubezpieczeniowe, nie musi dopełniać żadnych formalności w tej sprawie, jeśli spełnia ku temu określone wymagania. Natomiast jednoosobowy przedsiębiorca, który dopiero od tego roku może i zamierza stosować tę ulgę, powinien złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) dokumenty zgłoszeniowe.

Prawo do ulgi zależy od uzyskiwanych obrotów. Przysługuje ona, gdy roczny przychód przedsiębiorcy nie przekracza 120 tys. zł. Jeśli działalność jest wykonywana krócej niż rok, limit ustala się proporcjonalnie do czasu jej prowadzenia. Podstawa wymiaru składek w systemie małego ZUS plus nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok i nie może być niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. W tym roku kwota ta wynosi 2800 zł.

ZUS informuje, że płatnik składek, który kontynuuje działalność prowadzoną w 2020 r. i nie korzystał z małego ZUS plus, aby móc stosować tę ulgę, musi wyrejestrować się z ubezpieczeń (na formularzu ZUS ZWUA) z kodem tytułu zaczynającym się od 05 10 albo 05 12. Następnie powinien zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego (ZUS ZUA) albo tylko do zdrowotnego (ZUS ZZA) z kodem zaczynającym się od 05 90 albo 05 92.

Dokumenty zgłoszeniowe należy przekazać do 1 lutego. Jest to termin dla osób, które w 2020 r. prowadziły działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni i nie korzystały z małego ZUS plus, a także dla tych, które w styczniu tego roku rozpoczną na nowo jej wykonywanie lub wznowią zawieszony biznes. Natomiast ten, kto rozpocznie lub wznowi prowadzenie działalności po 24 stycznia 2021 r. albo uzyska prawo ulgi w kolejnych miesiącach, będzie miał na dopełnienie wspomnianych formalności siedem dni od dnia, w którym spełni warunki korzystania z małego ZUS plus.

ZUS przypomina, że oprócz dokumentów zgłoszeniowych przedsiębiorca, który chce skorzystać z małego ZUS plus, musi również przekazać ZUS DRA część II albo ZUS RCA część II.

Resort rozwoju podkreśla, że mały ZUS plus cieszy się dużym zainteresowaniem. W minionym roku skorzystało z niego ponad 280 tys. firm. Oszacowano, że dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorcy będą mogli w tym roku zaoszczędzić ponad 1 mld zł.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane