Jakie wydatki uznać za koszty

Hubert Cichoń
14-02-2006, 00:00

W październiku 2005 r. opłaciłem ubezpieczenie samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Polisa jest wystawiona na czas od listopada 2005 r. do października 2006 r. W grudniu 2005 r. opłaciłem też prenumeratę czasopism na rok 2006. Do kosztów którego roku podatkowego należy zaliczyć wydatki na ubezpieczenie samochodu, a do którego na prenumeratę?

- Pytanie dotyczy kwestii, w którym momencie powyższe wydatki uznać za koszty uzyskania przychodu. Czy w chwili ich poniesienia czy proporcjonalnie do czasu, jakiego dotyczą? Nie budzi to wątpliwości, jeżeli podatnik, będący osobą fizyczną, prowadzi księgę przychodów i rozchodów metodą kasową: wydatki stają się kosztem uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia. A zatem w przedstawionej w pytaniu sytuacji zarówno wydatki na polisę ubezpieczeniową, jak i na prenumeratę byłyby kosztem uzyskania przychodu 2005 r.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana dla podatników stosujących metodę memoriałową (co jest zasadą w przypadku osób prawnych). Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Przy czym ustawodawca nie daje precyzyjnych wskazówek co do rozpoznawalności w czasie wydatków — niezwiązanych wprawdzie z konkretnym przychodem, ale dotyczących dającego się określić okresu, jak to jest w przypadku prenumerat czy ubezpieczeń.

Odpowiedzi należy zatem szukać w interpretacjach organów podatkowych, które skłaniają się do rozliczania takich wydatków proporcjonalnie do okresu, który obejmują. Oto wypowiedź Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 8 lipca 2005 r. (nr PB2/005-SIP-65/05): „Koszty ubezpieczenia majątkowego winny zostać zaewidencjonowane proporcjonalnie do roku, którego dotyczą”. Tym samym izba przyznała rację podatnikowi, iż koszt polisy należy podzielić proporcjonalnie do okresu, który obejmuje, i w tak ustalonych częściach przypisać ją do poszczególnych okresów podatkowych.

Podobne stanowisko zajęła Izba Skarbowa we Wrocławiu (pismo z 28 kwietnia 2004 r., nr PD III 423/35/04) w sprawie kosztów ubezpieczeń wszelkiego rodzaju, w tym majątkowych i komunikacyjnych, a także prenumerat. Zgodnie ze stanowiskiem: „Koszty dotyczące prenumeraty czasopism specjalistycznych na 2004 r. będą kosztem uzyskania przychodu w roku, w którym prasa będzie dostarczana”.

Biorąc pod uwagę praktykę organów podatkowych, należy zatem uznać, iż poniesiony przez podatnika w grudniu 2005 r. wydatek na prenumeratę czasopism specjalistycznych, które będą dostarczane w 2006 r., powinien zostać uznany za koszt uzyskania przychodu w 2006 r. Natomiast koszt wykupionej w październiku 2005 r. polisy obejmującej okres od listopada 2005 r. powinien zostać potraktowany jako koszt uzyskania przychodu 2005 r. w wysokości 2/12 poniesionego wydatku. Pozostała część powinna zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów roku następnego.

Hubert Cichoń, radca prawny Deloitte

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Hubert Cichoń

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Jakie wydatki uznać za koszty