Jan Ardanowski i Lech Różański wiceministrami rolnictwa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-11-2005, 17:33

Jan Krzysztof Ardanowski i Lech Różański  zostali w piątek powołani przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza na podsekretarzy stanu w Ministerstwie Rolnictwa - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Jan Krzysztof Ardanowski i Lech Różański  zostali w piątek powołani przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza na podsekretarzy stanu w Ministerstwie Rolnictwa - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

    Wcześniej, w środę na stanowisko wiceministra rolnictwa została powołana prof. Stanisława Okularczyk, która będzie zajmowała się w ministerstwie kontaktami z Unią Europejską, rynkami rolnymi, a także procesem legislacyjnym.

    Jan Krzysztof Ardanowski, członek PiS, był dotychczas prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych. Urodził się w 1961 r. w Czernikowie. Ma wykształcenie wyższe, ukończył wydział rolniczy Akademii Rolniczo-Technicznej w Bydgoszczy.

    W resorcie rolnictwa będzie odpowiadał za realizację funduszy unijnych: Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i Sektorowym Program Operacyjny (SPO) oraz infrastrukturę wsi.

    Działalnością społeczną zajmuje się od 1996 r., pracował w samorządzie rolniczym, związkach branżowych, ruchu spółdzielczym. Pełnił funkcje: przewodniczącego Społecznej Rady Doradztwa Rolniczego przy Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Przysieku, wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Doradztwa Rolniczego, prezesa Toruńskiej Izby Rolniczej, a następnie Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. Od 2003 r. był prezesem KRIZ.

    Niezależnie od pełnienia różnych funkcji pracuje w swoim 22-hektarowym gospodarstwie rolnym, które specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej. 

    Jest żonaty, ma pięcioro dzieci.

    67-letni Lech Różański w resorcie rolnictwa będzie odpowiadał za bezpieczeństwo żywności oraz nadzorował problematykę hodowli i ochrony roślin.

    Ostatnio był głównym specjalistą w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu. Jest doktorem nauk chemicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz magistrem farmacji Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Poznaniu. Opublikował 30 proc. naukowych i odbył kilka staży zagranicznych.

    W latach 1999-2002 Różański pracował w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu jako Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin. Od marca 2002 do końca sierpnia 2005 był zatrudniony jako główny specjalista w Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu.  

    Był delegatem na I Krajowy Zjazd NSZZ "Solidarność" w Gdańsku (1981), jednym z głównych organizatorów podziemnych struktur "S" w Poznaniu w latach stanu wojennego; aresztowany w grudniu 1982 r. Jest bezpartyjny. Ma żonę i troje dzieci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane