Jan Kulczyk konfratrem zakonu paulinów

PAP
opublikowano: 07-02-2008, 21:15

Biznesmen Jan Kluczyk odebrał w czwartek na  Jasnej Górze dyplom Konfraterni Zakonu Paulinów. Tytuł konfratra przyznawany jest duchownym i świeckim "szczególnie zasłużonym dla zakonu". Kulczyk został konfratrem paulinów rok temu, ale dopiero teraz odebrał tytuł.

"Ceremonia miała miejsce w Kaplicy Cudownego Obrazu bez udziału dziennikarzy i kamer telewizyjnych. Przebiegała z poszanowaniem i podkreśleniem przede wszystkim osobistego wymiaru duchowej łączności konfratra z Jasną Górą" - podało w komunikacie biuro prasowe jasnogórskiego sanktuarium.

Dyplom wręczył biznesmenowi generał zakonu, ojciec Izydor Matuszewski, który dziękował Kulczykowi za okazywane Jasnej Górze i zakonowi wsparcie. Kulczyk wspierał finansowo m.in. konserwację jasnogórskiej wieży, refektarza, zabytkowej "Starej Biblioteki", Kaplicy Matki Bożej i sali o. Koreckiego.

Według biura prasowego Jasnej Góry, Kulczyk ufundował także kamery dla strony internetowej tego biura, stacje Drogi Krzyżowej dla misji paulińskiej w Centocow w RPA i specjalny samochód- kaplicę dla nawiedzającego parafie w całej Polsce obrazu Matki Bożej. Wspiera też remont Bastionu św. Barbary, gdzie powstaje Kaplica Martyrologii Narodu Polskiego i jest głównym sponsorem nowoczesnej ekspozycji sztuki w jasnogórskim muzeum - w Bastionie św. Rocha, gdzie powstaje Skarbiec Pamięci Narodu.

"Tego typu związek z Jasną Górą, emocje, napięcia trudno opisać słowami. To dzieje się bardziej w sferze ducha, wiary, mniej w rzeczach wymiernych jak właśnie dokumenty czy certyfikaty. Ale ja jestem bardzo związany z Jasną Górą i to od kilkunastu lat, a może nawet i więcej" - mówił po uroczystości Kulczyk, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Biznesmen przypomniał, że mąż jego córki to książę Lubomirski, a jego przodek - Jerzy Lubomirski - należał do największych donatorów Jasnej Góry. "To dla mnie zaszczyt i szczęście, że mogę w tym samym kierunku i myśleć, i czynić, i być obecnym" - mówił Kulczyk.

Związki Kulczyka i Jasnej Góry znane są opinii publicznej także w innym kontekście. We wrześniu 2004 roku biznesmen spotkał się tam z Romanem Giertychem - wówczas liderem Ligi Polskich Rodzin i wiceszefem sejmowej komisji śledczej, badającej sprawę zatrzymania przez służby specjalne b. prezesa PKN Orlen. Kulczyk - wówczas akcjonariusz koncernu - jest świadkiem w tym śledztwie. W czwartek kolejny raz zeznawał w tej sprawie w katowickiej prokuraturze. Natomiast prokuratorskie śledztwo w sprawie tamtego spotkania Kulczyk-Giertych zostało umorzone.

Początki Konfraterni paulińskiej sięgają XIV wieku. Nie stanowiła ona prawnej organizacji, ale była formą duchowej łączności zakonu z gronem dobrodziejów, przyjaciół i współpracowników. Konfraternia przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym dla zakonu - duchownym i świeckim.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Jan Kulczyk konfratrem zakonu paulinów