Janczyk zaszkodził polskim stoczniom?

IAR
12-10-2008, 19:06

Według polskich negocjatorów urażony lobbysta Wojciech Janczyk wpłynął na urzędników Komisji Europejskiej, by  zaszkodzić polskim stoczniom - napisał tygodnik "Newsweek".

Wojciech Janczyk jako doradca rządu Leszka Millera uczestniczył w największych projektach prywatyzacyjnych ostatnich lat. Wtedy poznał urzędnika Komisji Europejskiej Karla Soukupa, który teraz ocenia plany restrukturyzacji stoczni.

Według "Newsweeka" stopień ich zażyłości jest o tyle istotny, że główną przeszkodą w procedurze przejęcia zakładów jest dotychczasowy brak zgody na to, by inwestor nie musiał oddać środków z pomocy publicznej. Tygodnik przypomina, że Wojciech Janczyk zabiegał o przejęcie stoczni przez firmę Złomreks. Komisja Europejska była początkowo przychylna projektowi.

W kwietniu poinformowano, że sprawa pomocy publicznej jest załatwiona i Komisja nie będzie domagać zwrotu wypłaconych w przeszłości sum. Jak czytamy w artykule, Janczyk zamierzał przekonać jeszcze KE do zawarcia porozumienia, na mocy którego polski skarb państwa odpowiadałby za możliwe przyszłe straty. Przedstawiciele rządu nie chcieli się na to zgodzić. Po interwencji polskiego rządu rozmowy z Janczykiem zostały odwołane.

Według rozmówców "Newsweeka" lobbysta groził wtedy, że może zaszkodzić projektowi. Tygodnik przypomina, że w maju Złomreks wycofał się z negocjacji w sprawie przejęcia stoczni. Janczyk został doradcą nowych chętnych - Mostostalu i ukraińskiej spółki Donbas.

Jednak urzędnicy Ministerstwa Skarbu zażądali zerwania współpracy z nim. Według tygodnika, gdy Komisja Europejska negatywnie potraktowała polski plan restrukturyzacji, zaczęto mówić, że jest to zemsta Janczyka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Janczyk zaszkodził polskim stoczniom?