Japonia chce sprzedać Polsce nowoczesne reaktory

opublikowano: 18-09-2017, 07:39
aktualizacja: 18-09-2017, 07:40

Rząd Japonii rozważa plan eksportu reaktorów jądrowych nowej generacji, a Polska może być prawdopodobnie pierwszym kierunkiem, donosi agencja Nikkei, według której Tokio może poinformować polski rząd o swoich intencjach nawet w tym miesiącu.

Polska może potrzebować ok. 20 reaktorów. Gdyby były to japońskie reaktory HTGR, wykorzystujące jako chłodziwo hel, a nie wodę, jak konwencjonalne, ich wartość wynosiłaby ponad 1 bln JPY (9 mld USD), pisze Nikkei.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Agencja podkreśla, że Japońska Agencja Energii prowadzi badania nad reaktorami HTGR i doprowadzeniem ich do fazy komercyjnego projektu. Japonia mogłaby zaproponować Polsce współpracę w sprawie opracowania i eksportu komercyjnych reaktorów, pisze Nikkei. Źródło agencji twierdzi, że w Polsce jest duże zainteresowanie japońską technologią. Przyznaje ono jednak, że nad takim samym typem reaktora pracują także Chiny i jest możliwość, że to one zdobędą kontrakt.

Na początku sierpnia minister energii Krzysztof Tchórzewski na pytanie z kim będziemy budować elektrownię atomową z Francuzami czy z Chińczykami odpowiedział, że "będziemy sami budować, mamy na to pieniądze, potrafimy ją wybudować, jeżeli taka decyzja zapadnie". Podkreślał, że elektrownia jądrowa w Polsce jest bardzo potrzebna, jednocześnie zastrzegając, że decyzji rządu w sprawie jej budowy jeszcze nie ma.

- Na razie jest to opinia ministra energii, że powinniśmy budować, ale na tak poważna decyzję - są to dziesiątki miliardów złotych, które trzeba będzie wydać - potrzebna jest decyzja na szczeblu rządu i do tej decyzji na poziomie rządu się coraz bardziej zbliżamy - powiedział Tchórzewski.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, nikkei.com, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu