Czytasz dzięki

Japonia ma pierwszą deflację od trzech lat

opublikowano: 22-05-2020, 08:58

Ceny detaliczne w ujęciu bazowym spadły w Japonii w kwietniu po raz pierwszy od trzech lat, donosi Reuters.

Indeks cen konsumpcji w ujęciu bazowym, bez uwzględniania świeżej żywności i paliw,  pokazał spadek o 0,2 proc. w kwietniu w skali roku. Ostatni raz Japonia miała deflację w grudniu 2016 roku. Spadek cen jest skutkiem recesji japońskiej gospodarki spowodowanej przez pandemię koronawirusa. Rynek oczekiwał w kwietniu deflacji, ale wynoszącej 0,1 proc. W marcu ceny rosły o 0,4 proc.

- Jest prawdopodobne, że popyt odbije w pewnym stopniu kiedy zakończy się pandemia, ale nie ma wątpliwości, że będzie ona pchała ceny w dół w nadchodzących dwóch miesiącach – powiedział Yuichi Kodama, główny ekonomista instytutu Meiji Yasuda.

W 2013 roku Japonia wyszła z trwającego dwie dekady okresu  deflacji lub trwałego spadku cen. Zakończyła go polityka zdecydowanego luzowania polityki monetarnej przez szefa banku centralnego, Haruhiko Kurodę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane