Japonia obniża perspektywy gospodarcze

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-01-2023, 10:01
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po raz pierwszy od 11 miesięcy japoński rząd obniżył ocenę gospodarki. Globalne spowolnienie, inflacja i infekcje Covid-19 w Chinach mają ograniczać zarówno popyt krajowy, jak i zagraniczny redukując potencjał eksportowy, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Choć japońskie władze ogólnie oczekują przyspieszenia rozwoju, jednak może to następować w zwolnionym tempie z okresami stagnacji. Istnieje bowiem wiele czynników, które stanowić będą różnego rodzaju ryzyka utrudniające działalność gospodarczą.

Gospodarka odżywa w umiarkowanym stopniu, ale ostatnio widać pewne jej osłabienie – napisano w najnowszym raporcie Urzędu Rady Ministrów.

Szczególny niepokój Tokio budzi sytuacja covidowa w Chinach, u największego partnera handlowego. Niekontrolowane rozprzestrzenianie się infekcji grozi bowiem poważnymi zakłóceniami, które ponownie mogą ogarnąć cały świat.

Odbicie koronawirusa w Chinach może wpłynąć na eksport i produkcję Japonii, a taka możliwość stała się wyraźniejsza niż w zeszłym miesiącu – ostrzeżono w rządowym raporcie.

Podkreślono, że ożywienie w produkcji przemysłowej Kraju Kwitnącej Wiśni utknęło w martwym punkcie, co oznacza brak zmiany w ocenie w stosunku do opinii z grudnia.

Władze obniżyły swoją ocenę eksportu po raz pierwszy od listopada 2011 r., a także obniżyły ocenę importu po raz pierwszy od trzech miesięcy. W styczniowym raporcie stwierdzono, że zarówno eksport, jak i import "ostatnio słabną" w porównaniu z poprzednim raportem "pozostają prawie stabilne" z zeszłego miesiąca.

Inflacja w Japonii osiąga najwyższe tempo od ponad czterech dekad, co przyczyniło się do wzrostu liczby bankructw, ponieważ firmy mają trudności z przerzucaniem kosztów na klientów.

Japońska gospodarka jest trzecią na świecie pod względem wielkości po Stanach Zjednoczonych i Chinach z szacunkową wartością przekraczającą 4 bln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane