Japonia szykuje trzeci dodatkowy budżet

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 14-12-2020, 12:05

Rząd Japonii już jutro ma ogłosić kolejny, już trzeci dodatkowy budżet na rok finansowy kończący się w marcu 2021 r. Przewidziane w nim nowe fundusze mają sfinansować program stymulacji ekonomicznej, informuje Reuters.

Oczekuje się, że rząd zwiększy wydatki do około 19,2 bln jenów (185 mld USD).

Dodatkowy budżet pojawia się na tydzień przed podjęciem decyzji w sprawie projektu budżetu rocznego na kolejny rok budżetowy. Oba zostaną wprowadzone razem jako 15-miesięczny budżet, aby pomóc gospodarce wyjść z kryzysu wywołanego przez Covid-19.

Według danych agencji rządowych, spadające dochody podatkowe i dodatkowe wydatki budżetowe spowodują wzrost planowanej emisji obligacji o 22,4 bln jenów, zwiększając liczbę nowych emisji do ponad 110 bln jenów w bieżącym roku podatkowym 2020/21.

Prognoza zakłada, że wpływy z podatków zmniejsza się o 8,4 bln jenów w relacji do tego co wstępnie zakładano i wyniosą 55,1 bln jenów.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane