Czytasz dzięki

Japonia tkwi w kryzysie

opublikowano: 30-06-2020, 06:54

Majowy odczyt dotyczący produkcji przemysłowej potwierdził, że japońska gospodarka utknęła w głębokim kryzysie, informuje Reuters. Choć kraj przez relatywnie krótszy czas niż inne państwa wprowadził obostrzenia epidemiologiczne i  zamknął część regionów i gospodarkę nastawiona na eksport ekonomia cierpi mocno z powodu skutków pandemii.

Według wstępnych danych, produkcja przemysłowa Kraju Kwitnącej Wiśni spadła w maju o 8,4 proc. w ujęciu miesięcznym i znacząco odbiegła od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała wyhamowanie spadku do -5,6 proc. z -9,8 proc. w kwietniu.

Japonia
Zobacz więcej

Japonia fot. Bloomberg

Był to czwarty z rzędu miesięczny spadek wskaźnika. 

W porównaniu z majem 2019 r. produkcja skurczyła się aż o 25,9 proc.

Oczekiwania względem czerwca i lipca są już zdecydowanie bardziej optymistyczne. Wytwórcy ankietowani przez Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu spodziewają się 5,7-proc. wzrostu produkcji w czerwcu i przyspieszenia dynamiki do 9,2 proc. w lipcu. 

Odrębny raport opublikowany we wtorek pokazał wzrost stopy bezrobocia w maju do 2,9 proc. przy prognozie na poziomie 2,8 proc. i 2,6 proc. w kwietniu.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane