Japońska gospodarka mocno tąpnęła

opublikowano: 08-09-2014, 07:36

Potwierdziły się negatywne oczekiwania ekonomistów odnośnie japońskiej gospodarki. Produkt krajowy brutto Kraju Kwitnącej Wiśni obniżył się w okresie kwiecień-czerwiec 2014 r. aż o 7,1 proc., informuje serwis BBC.

Oficjalny rządowy odczyt jest nieznacznie gorszy od średniej prognoz ekonomistów, którzy spodziewali się spadku rzędu 7,0 proc. i słabszy niż wstępne dane zaprezentowane w sierpniu (-6,8 proc.).

fot. Bloomberg

W ujęciu kwartalnym PKB skurczył się o 1,8 proc. podczas gdy w pierwszych trzech miesiącach 2014 r. zwiększył się o 1,5 proc.

Głównym powodem spadku – co podkreślają ekonomiści – było podwyższenie podatku od sprzedaży z 5 do 8 proc. co miało miejsce w kwietniu. Tymczasem konsumpcja prywatna w Japonii odpowiada za 60 proc. aktywności tamtejszej gospodarki.

Dane o PKB, choć o negatywnym wydźwięku, pozytywnie zostały przyjęte przez inwestorów z tokijskiej giełdy. Indeks Nikkei rośnie na fali spekulacji i nadziei związanych z dodatkowymi programami stymulacyjnymi dla gospodarki, które prawdopodobnie będą musieli uruchomić rząd premiera Shinzo Abe i Bank Japonii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane