Czytasz dzięki

Japońska whisky najlepsza na świecie

opublikowano: 07-11-2014, 00:00

Po raz pierwszy w historii to japońska, a nie szkocka whisky zdobyła tytuł Najlepszej Whisky Świata w prestiżowym zestawieniu World Whisky Bible.

Żadna szkocka nie zakwalifikowała się nawet do pierwszej piątki. Ranking prowadzi od 12 lat Jim Murray, znany degustator whisky, a o tegorocznym zwycięzcy napisał, że „jest bliska nieopisywalnego geniuszu”.

„Leżakowana w beczkach po sherry oloroso, posiada smak wyśmienitej śmiałości i jest gęsta, wytrawna i zaokrąglona jak piłeczka do snoockera” — napisał o Yamazaki Single Malt Sherry 2013.

Destylarnia Yamazaki — najstarsza w Japonii — wypuściła jedynie 18 tys. butelek tej whisky i sprzedaje ją tylko w specjalistycznych sklepach on-line po 165 USD.

Po obecnym zwycięstwie zapewne wszystkie zostaną wyprzedane na pniu z nadzieją na wysokie ceny na rynku kolekcjonerskim. Sensacją jest fakt, że żadna whisky ze Szkocji, gdzie ją wymyślono, nie zmieściła się w pierwszej piątce — w Szkocji działa ponad 100 destylarni, w Japonii jedynie dziewięć.

Tajemnicę produkcji whisky wśród wzgórz Szkocji zgłębił chemik Masataka Taketsuru, który po powrocie do kraju brał udział w założeniu pierwszej destylarni — był rok 1924, a destylarnia nazywała się Yamazaki. Skopiował technologię poznaną w ojczyźnie whisky, a za nim poszli kolejni producenci.

Obecnie uważa się, że pośród wszystkich whisky produkowanych na świecie japońskie są najbardziej zbliżone pod względem smaku do swoich szkockich pierwowzorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane