Japoński PKB wzrósł mocniej od oczekiwań

opublikowano: 10-06-2013, 07:23

I kwartał 2013 r. okazał się udany dla japońskiej gospodarki. Trzecia ekonomia świata odnotowała bowiem wyższą dynamikę wzrostu niż wcześniej szacował tamtejszy rząd, donosi Bloomberg.

PKB Kraju Kwitnącej Wiśni zwiększył się w ujęciu annualizowanym o 4,1 proc. Pierwotny odczyt wskazywał tymczasem na wzrost rzędu 3,5 proc. wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Pracy. Nominalny PKB, nie uwzględniający zmiany cen zwiększył się o 0,6 proc. w stosunku do czwartego kwartału 2012 r.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Dane zwiększają nadzieję, że program przyjęty przez rząd premiera Abe, zwany „Abenomics” zakładający m.in. przezwyciężenie deflacji ma szansę zostać zrealizowany

„To jest to co Abe potrzebuje, by przeprowadzić poważne zmiany strukturalne w tym roku” – ocenia Martin Schulz, ekonomista Fujitsu Research Institute.

Informacja pozytywnie przełożyła się na tokijską giełdę. Wskaźnik szerokiego rynku Topix zyskiwał momentami nawet ponad 4 proc. przełamując trzysesyjną serię spadkową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane