Japoński PKB wzrósł mocniej od oczekiwań

opublikowano: 08-03-2019, 07:28

Ostatni kwartał 2018 r. pozytywnie zaskoczył wynikami japońskiej gospodarki. Dzięki m.in. mocnym inwestycjom biznesowym wzrost PKB okazał się lepszy niż oczekiwano.

PKB Kraju Kwitnącej Wiśni wzrósł i ujęciu annualizowanym o 1,9 proc. w okresie październik-grudzień. wynika z zweryfikowanych danych rządowych. Pierwotny odczyt wskazywał na 1,4-proc. dynamikę. Mediana prognoz ekonomistów zakładała tymczasem wynik na poziomie 1,7 proc. 

Japonia
Zobacz więcej

Japonia fot. Bloomberg

Jednak odbicie w swojej skali nie zdołało zrównoważyć wielkości spadku z III kwartału, która po korekcie z 2,6 proc.  wyniosła -2,4 proc.

Część korekty w górę wynikała ze zmiany szacunkowych zapasów, podczas gdy konsumpcja prywatna wzrosła mniej niż pierwotnie szacowano. Biorąc pod uwagę - w kontekście osłabienia globalnego wzrostu i utrzymującego się zagrożenia ze strony protekcjonizmu USA dla japońskiego przemysłu samochodowego - trudno jest być zbyt optymistycznym w odniesieniu do tych danych - stwierdził ekonomista Yuki Masujima,

Inwestycje w biznes wzrosły o 2,7 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Konsumpcja prywatna była słabsza niż pierwotnie szacowano, wzrastając o 0,4 proc. Mediana oszacowania wyniosła 0,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu