Japońsko-chińska współpraca przy eksploatacji gazu

IAR
opublikowano: 04-01-2009, 17:34

Mimo, zawartego w ubiegłym roku, porozumienia z Japonią Chiny rozpoczęły odwierty gazu na Morzu Wschodniochińskim. Pola gazowe zlokalizowane są na obszarze, do którego prawa rości sobie zarówno Pekin, jak i Tokio.

Japoński dziennik "Sankei" poinformował, że Chiny rozpoczęły odwierty na polu gazowym Tianwaitian, które Japonia uznaje za część własnego terytorium. Chiny odpierają jednak zarzuty twierdząc, że pole gazowe Tianwaitian znajduje się poza obszarem morskim, o które oba państwa prowadzą spór.

W czerwcu 2008 roku Chiny i Japonia podpisały porozumienie, na mocy którego zobowiązały się do wspólnego eksploatowania pól gazowych na spornym obszarze. Chińskie MSZ w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej zaznaczyło, że wykorzystywanie pola gazowego Tianwaitian stanowi "niezbywalne, suwerenne prawo Chin".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Japońsko-chińska współpraca przy eksploatacji gazu