Jasiński: nie ma powodu do zmiany prezesa PZU

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-06-2006, 14:36

Minister skarbu Wojciech Jasiński powiedział w poniedziałek, że wątpliwości wobec prezesa PZU Jaromira Netzla mają charakter medialny. Nie ma więc powodu do zmiany prezesa tej spółki.

Minister skarbu Wojciech Jasiński powiedział w poniedziałek, że wątpliwości wobec prezesa PZU Jaromira Netzla mają charakter medialny. Nie ma więc powodu do zmiany prezesa tej spółki.

Szef resortu skarbu pytany o dalsze losy prezesa PZU Jaromira Netzla powiedział podczas konferencji prasowej w kancelarii premiera, że wątpliwości, jakie pojawiły się wobec Netzla, "nie są wątpliwościami o charakterze innym niż prasowe".

"Pan prezes nie ma żadnych zarzutów, nie ma więc powodu, by zmieniać prezesa" - powiedział Jasiński. "Nie widzę problemu. Pan prezes Netzel jest prezesem PZU" - podkreślił.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział na konferencji, że zajmuje takie samo stanowisko w sprawie prezesury Netzla, jak minister. "To stanowisko nie może być inne do czasu pojawienia się realnych wątpliwości potwierdzonych przez fakty, a nie tylko przez media" - powiedział premier.

Kontrowersje wokół nominacji Netzla na prezesa PZU pojawiły się po doniesieniach mediów o jego dawnych związkach z firmą Drob Kartel. Gazety podawały, iż firma Drob Kartel była podejrzana o to, że posłużyła do prania brudnych pieniędzy.

W poniedziałek premier spotkał się z powołanym przez niego 22 czerwca zespołem opiniującym kandydatów na członków zarządów oraz rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa. Chodzi o kilkadziesiąt najważniejszych spółek.

"Zespół jest niezależny, nie ma w nim osób w jakikolwiek sposób związanych z administracją czy polityką. Będzie opiniował merytoryczne przygotowanie kandydatów, ich kompetencje i kwalifikacje" - powiedział premier. Decyzje w sprawie ich powołania będzie podejmował minister skarbu i rady nadzorcze.

"Mam nadzieję, że będziemy mogli stworzyć grupę osób, które mając pozytywną opinię tak fachowego zespołu, będą mogły być wykorzystane do polityki gospodarczej" - powiedział Marcinkiewicz.

Jasiński dodał, że "w tej chwili, w pierwszej fazie prac zespołu, do końca nie można określić precyzyjnie zadań, bo to można będzie dopracować w trakcie. Chodzi o szybkość podejmowania decyzji i zakres" - powiedział.

Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu, w skład zespołu wchodzą: prof. Marian Wiśniewski z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Zbigniew Dworzecki, b. prorektor Szkoły Głównej Handlowej, prof. Marian Żukowski z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, prof. Jan Duraj z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Maria Romanowska z SGH, prof. Maria Sierpińska z Akademii Ekonomicznej w Krakowie, prof. Krzysztof Opolski z UW oraz prof. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej oraz szef doradców ekonomicznych premiera Marek Zuber, ustępujący prezes Giełdy Wiesław Rozłucki, prezes Rady Giełdy Piotr Kamiński oraz prezes BOT Paweł Skowroński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane