Java Developer – nieprzemijający klasyk, a może zawód przyszłości?

Materiał partnera Campegini
opublikowano: 20-12-2022, 11:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Pracują dla największych światowych marek, realizując kluczowe z perspektywy klientów projekty. Operują najważniejszymi językami programowania, ale i językami obcymi. Dla firm są pracownikami na wagę złota. Co polskim programistom i programistkom oferują organizacje?

Wśród specjalistów i specjalistek IT w Polsce najliczniejszą grupę stanowią osoby zajmujące się programowaniem. U większości zainteresowanej edukacją w kierunku technologicznym (niezależnie od tego czy jest to uczelnia czy np. kurs uzupełniający), właśnie ta rola jest na pierwszym miejscu. Dlaczego? Przede wszystkim, ta droga może stanowić podstawę do rozwoju w innych kierunkach w branży technologicznej, jednak nie jest to główny powód.

Jak wskazuje tegoroczny raport Bulldogjob o rynku IT w kraju, programiści i programistki w Polsce w tej chwili mogą liczyć na wynagrodzenia sięgające od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Takie osoby w miarę zdobywania doświadczenia mogą pracować dla dużych, światowych marek, realizując bardzo rozwojowe i innowacyjne projekty. Dane wskazują, że obecnie 41 proc. polskich programistów i programistek pracuje dla firm o zagranicznym kapitale, które posiadają swoje oddziały w Polsce (vs. 54 proc. pracujących dla firm polskich oraz 4 proc. dla firm zagranicznych bez oddziału w Polsce) . Prognozuje się, że ten trend się utrzyma, firmy o zagranicznym kapitale stopniowo zaczną dominować na lokalnym rynku, oferując osobom w branży pracę dla szerokiego portfolio międzynarodowych klientów. Dla rodzimych specjalistów i specjalistek, którzy oprócz języków programowania posługują się także językami obcymi oznacza to jeszcze większe możliwości.

Jedną z takich firm jest Capgemini, gdzie programiści i programistki Java stanowią dużą grupę zatrudnionych pracowników. Firma stale powiększa swój zespół rekrutując m.in. kolejne osoby posługujące się tym językiem obiektowym, a także językami obcymi: angielskim i niemieckim. Umiejętności te pozwalają pracownikom projektować rozwiązania dla zagranicznych marek.

Co polskim programistom i programistkom oferują organizacje?

Międzynarodowe zespoły, tworzące projekty powstające w oparciu o metodyki zwinne i profesjonalny proces tworzenia oprogramowania dla największych światowych klientów – to rzeczywistość, w jakiej funkcjonują osoby pracujące w branży technologicznej. Na czym im zależy wybierając firmę, dla której będą pracować? Developerzy Java w Polsce często chcą mieć realny wpływ na projekt z możliwością rozwoju produktu poprzez eksperymentowanie z nowymi technologiami oraz możliwość realizacji własnych pomysłów. Pracując dla kluczowych w swoich sektorach marek z całego świata, dzięki umiejętności pisania kodu w Javie, mogą rozwijać najbardziej znaczące i innowacyjne projekty.

Technologia ta ma bardzo szeroki zakres zastosowań, niemal niezależnie od charakteru prowadzonych działań – od tworzenia aplikacji internetowych, mobilnych i desktopowych, poprzez rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, po internet rzeczy (IoT), wirtualną rzeczywistość (VR), rozszerzoną rzeczywistość (AR). Ten język programowania jest uniwersalnym narzędziem do tworzenia przełomowych i nowatorskich rozwiązań i implementacji. Jest on motorem dla transformacji cyfrowej przedsiębiorstw.

W poznańskim oddziale Capgemini specjalizujemy się właśnie w językach takich, jak Java, JavaScript oraz .Net. Nasi pracownicy realizują zadania dla topowych niemieckich marek motoryzacyjnych, tamtejszego sektora rządowego, największych europejskich sieci telekomunikacyjnych czy jednej z najbardziej znanych sieci fast food na świecie – to tylko przykłady, a tych można mnożyć. Projekty, które wdrażamy dla tych klientów dają olbrzymie możliwości rozwoju i sprawdzenia się wśród najlepszych. Jednocześnie nasze zespoły są zróżnicowane pod kątem doświadczenia, bo zależy nam na budowaniu środowisk pracy sprzyjających rozwojowi. Dzięki programowi Starter Kit do naszych zespołów rekrutujemy początkujących, ambitnych developerów i developerki, którzy zostają z nami na dłużej i i rozwijają się w organizacji, co procentuje dla każdej ze stron. W najbliższym czasie planujemy zatrudnić około 30 osób, które obejmą role średniozaawansowane oraz seniorskie i jednocześnie wesprą ten istniejący już zasób młodych, zdolnych osób obecnych w organizacji. Wśród zadań stojących przed ekspertami dołączającymi do nas znajdą się przede wszystkim: prowadzenie zespołu programistów i programistek, dbanie o jakość kodu, tworzenie i dopasowywanie architektury aplikacji oraz bezpośrednia współpraca z analitykami i klientami – mówi Paweł Podolski, Software Lead Engineer w poznańskim oddziale Capgemini Polska.

Kolejne osoby dołączające do zespołu programistów i programistek w poznańskim centrum Capgemini będzie zajmować się projektami takimi, jak między innymi praca na systemach chmurowych zawierających miliony danych, modernizacja kluczowych projektów infrastrukturalnych dla instytucji z krajów europejskich, systemy obliczeniowe kluczowe dla największych marek motoryzacyjnych czy aplikacje i narzędzia cyfrowe dla globalnych sieci restauracji. W dużej mierze systemy projektowane w rzeczonym centrum to przede wszystkim aplikacje dostępne dla ekspertów (nie są to narzędzia, które może pobrać „zwyczajny użytkownik”).

Czy opłaca się programować w Javie?

Jak wskazują raporty oraz analiza rynku – zdecydowanie. Opanowanie tej technologii, przynajmniej na podstawowym poziomie, umożliwia rozwój portfolio poprzez pracę w różnorodnych projektach. Dobra znajomość z kolei daje możliwość udziału w bardzo zaawansowanych zadaniach programistycznych. Różnorodność projektów, różnorodność klientów i wreszcie – różnorodność narzędzi, frameworków i bibliotek. Programiści i programistki Java mają do wyboru bardzo wiele różnych narzędzi, dzięki którym mogą budować innowacyjne systemy i aplikacje. Te z kolei, podobnie jak sam język, są dojrzałymi, dopracowanymi rozwiązaniami, co stanowi kolejną zaletę pracy przy wykorzystaniu tej technologii i – po raz kolejny – daje duże możliwości ekspertom z tego zakresu. Jeśli dodać do tego wysokie wynagrodzenie, a często także możliwość pracy hybrydowej i dopasowanej do własnych potrzeb, stanowisko programisty Java staje się obietnicą na dobrą przyszłość.

O Capgemini

Capgemini to światowy lider w dziedzinie doradztwa w zakresie transformacji i zarządzania biznesem poprzez wykorzystanie mocy technologii. Celem Grupy jest dążenie do odpowiedzialnej społecznie, zintegrowanej i zrównoważonej przyszłości, w której potencjał ludzki jest wspierany nowymi technologiami. Capgemini jest odpowiedzialną i wielokulturową organizacją, liczącą ponad 350 000 pracowników zatrudnionych w ponad 50 krajach. Dzięki silnemu 55-letniemu dziedzictwu i szerokiej wiedzy branżowej cieszy się zaufaniem swoich klientów, a także jest zdolna kompleksowo zaspokoić ich potrzeby biznesowe: od strategii i projektowania rozwiązań po działania operacyjne napędzane przez dynamicznie rozwijający się i innowacyjny świat technologii chmury, danych, sztucznej inteligencji, łączności, oprogramowania, inżynierii cyfrowej i platform. W 2021 roku Grupa odnotowała globalne przychody w wysokości 18 miliardów euro.

Get The Future You Want | www.capgemini.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane