Javid: fundamenty brytyjskiej gospodarki są silne

  • PAP
opublikowano: 09-08-2019, 14:49

Brytyjski minister finansów Sajid Javid przekonywał w piątek o silnych fundamentach brytyjskiej gospodarki, pomimo spadku PKB o 0,2 proc. w drugim kwartale br. "Nie spodziewam się recesji" - uspokajał.

W rozmowie z mediami szef resortu finansów tłumaczył, że gorszy wynik w drugim kwartale był spodziewany i odzwierciedla m.in. zużywanie przez firm zasobów, które były zbudowane w oczekiwaniu na planowane początkowo na 30 kwietnia wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

"Obserwowaliśmy znaczne gromadzenie przez brytyjskie firmy zapasów przez brexitem, do którego nigdy nie doszło i teraz (te zapasy) zużywają" - wyjaśnił.

Jak dodał, "fundamenty brytyjskiej gospodarki są silne - pensje rosną, zatrudnienie jest na rekordowym poziomie i spodziewamy się (w skali roku) wyższego wzrostu niż Niemcy, Włochy i Japonia".

"Absolutnie nie spodziewam się recesji. (...) Ani jedna wiodąca organizacja zajmująca się prognozami nie oczekuje recesji, podobnie jak Bank Anglii - bo wiedzą, że nasze fundamenty pozostają sile" - podkreślił.

Javid dodał także, że rząd Borisa Johnsona jest "zdeterminowany, aby zapewnić ludziom i firmom klarowność ws. brexitu i dlatego jasno mówimy, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 października", niezależnie od tego, czy uda się wypracować porozumienie ze Wspólnotą.

Piątkowy wynik - gorszy od oczekiwań ekspertów - był wywołany znacznym spowolnieniem w sektorze przemysłowym i budowlanym w porównaniu z pierwszym kwartałem, kiedy gospodarka rozwijała się w tempie 0,5 proc. Brytyjski bank centralny, Bank Anglii, spodziewał się, że zmiana PKB wyniesie 0 proc.

Jeśli w trzecim kwartale zanotowane zostaną kolejne spadki, oznaczałoby to recesję, która byłaby pierwszą od 2008/2009 roku, kiedy trwał szczyt kryzysu finansowego. Kolejne dane o PKB mają być opublikowane na początku listopada.

W odpowiedzi na informacje dot. spadku PKB, brytyjski funt osłabił się wobec dolara i euro, kontynuując serię spadków od momentu objęcia władzy przez eurosceptyczny rząd Borisa Johnsona, który nie wyklucza wyjścia z UE bez umowy.

Minister finansów w gabinecie cieni John McDonnell skrytykował rząd, oceniając, że te "beznadziejne wyniki finansowe są bezpośrednim rezultatem niekompetencji Partii Konserwatywnej" i ostrzegając, że branie pod uwagę opuszczenia Wspólnoty bez porozumienia "niszczy gospodarkę".

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu