Jeden rejestr dla przedsiębiorców

opublikowano: 08-06-2017, 22:00

W ewidencjach spółek i firm osób fizycznych powinno być więcej danych istotnych dla oceny ich wiarygodności — uważa ZPP.

Informacje o firmach powinny być zgromadzone na jednym portalu — uważają przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). W ich ocenie nie ma żadnego uzasadnienia dla prowadzenia odrębnego rejestru dla przedsiębiorców indywidualnych i osobnego dla spółek prawa handlowego, jak to jest obecnie. Obecnie w Polsce istnieje Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) z wpisanymi tam spółkami kapitałowymi oraz Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG), czyli przedsiębiorstw osób fizycznych. W raporcie „Reforma systemu rejestracji firm w Polsce” ZPP zwraca uwagę, że system ten jest niewydolny. Do największych problemów należy np. duża liczba spraw w KRS, które często są załatwiane nawet przez kilka miesięcy.

— To gigantyczny problem dla firm, które chcą zmienić swoje dane. Uniemożliwia im dalsze zawieranie umów i kontynuowanie działalności — zwraca uwagę Kamil Rybikowski, ekspert ZPP w zakresie prawa gospodarczego, współautor raportu. Powodem tak długo trwających procesów są m.in. braki kadrowe, podwójna weryfikacja dokumentów przez notariuszy i pracowników sądowych oraz niejednolita jurysdykcja i orzecznictwo.

— Czy sędziowie muszą zajmować się drobnymi sprawami, np. wpisem zmiany członka zarządu? W ten sposób wszyscy utrudniamy sobie życie — komentuje Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. Jednocześnie, według autorów raportu, w obecnych rejestrach nie ma danych szczególnie istotnych dla oceny wiarygodności potencjalnych kontrahentów, np. brakuje historii reprezentacji firm. Cezary Kaźmierczak zwraca uwagę, że dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w rejestrze powinna pojawiać się wzmianka o wszczęciu przez administrację podatkową egzekucji zadłużenia. To może być ostrzeżenie dla przedsiębiorców przed ewentualnymi kłopotami z płatnościami. Związek proponuje rezygnację z sądowej ewidencji i przekazanie procesu rejestracji firm do właściwości administracji państwowej. Postuluje też m.in. możliwość modyfikowania przez internet danych rejestrowych, sprawdzania powiązań gospodarczych czy historii zmian wpisu oraz wprowadzenie odpowiedzialności karnej za błędne lub nieaktualne dane. Rejestr powinien być powszechny i jawny online.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu