Jedność w wielości

opublikowano: 29-05-2015, 00:00

Kultura korporacyjna Skandynawów różni się od innych. Z czego to wynika?

Deklarowane przez Skandynawów wartości, które są dla nich podstawą stosunków zawodowych, wydają się na tyle uniwersalne, że aż oczywiste. — Jeśli miałbym wymienić zasadnicze cechy naszego stylu zarządzania, to byłyby to: płaska struktura organizacyjna, zarządzanie oparte na zaufaniu i wartościach, a także nieformalna, przyjazna atmosfera w pracy — mówi Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland.

Uwarunkowania kulturowe

Korzenie narodowe i kulturowe zaplecze bardzo wpływają na sposoby budowania organizacji i ich zarządzanie.

— Przedsiębiorstwa w Anglii czy Japonii, w Polsce czy Norwegii mogą wyglądać podobnie z zewnątrz, ale niekoniecznie okazują się takie same, gdy zobaczy się ich funkcjonowanie od środka. Stosunek do hierarchii, dystans między szefem a pracownikiem, lojalność wobec organizacji itd. różnią się znacząco w różnych kulturach korporacyjnych — twierdzi Ewa Danela Burdon, właścicielka firmy doradczej Perfect Connection, prezes Norwesko-Polskiej Izby Handlowej. Skandynawski model pracy często się określa jako równościowy, braterski i transparentny. Najbliżej mu do stylu azjatyckiego, w którym również ważne są długoterminowe działania, integracja pracowników i kolektywizm podejmowania decyzji. Natomiast najmniej wspólnego ma model skandynawski ze stylem anglosaskim, skupiającym się głównie na krótkookresowych zyskach i propagujący twardą walkę w organizacji i agresywną konkurencję na rynku.

— Skandynawowie nie są ceremonialni jak Azjaci, przede wszystkim nie koncentrują się na pieniądzach. Nie sprawdza się również wśród nich amerykański ideał przeskoczenia „od pucybuta do milionera”. Oczywiście nie dało się uniknąć przenikania do Skandynawii języka korporacyjnego, ale samo pojęcie korporacji nie jest wygodne w ustach Skandynawa — uważa dr Włodzimierz Pessel, skandynawista z Collegium Civitas. Skandynawski styl zarządzania stanowi więc odzwierciedlenie ducha nordyckiej kultury społecznej. Przy tym nie wolno zapominać, że Szwedzi nie są Duńczykami, a Islandczycy nie są Norwegami. Północ jest zróżnicowana pod wieloma względami.

— Ale jedność w wielości zapewnia tam podstawowe osiągnięcie cywilizacyjne: wysoki poziom uspołecznienia, czyli umiejętność współpracy międzyludzkiej, dbanie o więzi, wdrożony przez państwa opiekuńcze egalitaryzm i coś, co nazywam rozwiniętą kulturą dyskursu: osiąganiem konsensu w grupie przez „przegadanie” problemów, celów i założeń — tłumaczy dr Włodzimierz Pessel.

Doceniony pracownik

Zdaniem ekspertów, trudno nie polubić skandynawskiego stylu pracy, kiedy już się trafi do firmy zarządzanej według tamtejszych kulturowych uwarunkowań. — To pozwala budować sukces ekonomiczny w oparciu o pracę zespołową, osiąganie konsensusu i kompromisowe rozstrzygnięcia, a nie ostrą, brutalną rywalizację i konfrontacyjne rozgrywki — zauważa prof. dr hab. Włodzimierz Anioł, prezes Norden Centrum. W skandynawskiej kulturze organizacyjnej pracownicy mają wpływ na to, co robią, a przełożeni zabiegają, by lubili swoje zadania. Pracownicy mają też osiągać poczucie, że wnoszą wkład w organizację, która ich zatrudnia, przez co również czują, że kontrolując własne życie, jednocześnie przekształcają rzeczywistość.

— W zarządzaniu kierujemy się zaufaniem i zachęcamy pracowników do podejmowania samodzielnych decyzji. Duży nacisk kładziemy również na zapewnienie przyjaznego środowiska pracy i zachowanie zdrowego balansu między pracą a życiem osobistym. Nasi pracownicy podzielają to pozytywne nastawienie, o czym najlepiej świadczy mała rotacja personelu — komentuje Roger Andersson.

Duch nordycki

Skandynawska kultura korporacyjna różni się nie tylko od amerykańskiego czy azjatyckiego modelu zarządzania, ale też od modeli innych krajów europejskich. Poza wymienionymi już cechami, wśród których są m.in. płaskie, niehierarchiczne struktury zarządzania, dobrze rozwinięte formy dialogu i współpraca na wszystkich szczeblach, przejrzystość w działaniu, duża rola nieformalnych kontaktów, specjaliści dostrzegają jeszcze inne unikatowe składowe tego stylu.

— Charakterystyczna właściwość nordyckiego stylu to profesjonalizm. Przy tym tamtejszych menedżerów wyróżniają umiar i skromność, co dotyczy szefów nawet największych koncernów — podkreśla prof. dr hab. Włodzimierz Anioł. Od jakiegoś czasu w Skandynawii dużą wagę przywiązuje się także do utrzymywania równowagi między życiem prywatnym i zawodowym. Stąd m.in. rosnąca popularność ojcowskich urlopów rodzicielskich. — Nawet najbardziej zajęci i oddani pracy mieszkańcy Skandynawii szanują czas poświęcany rodzinom i przyjaciołom. W większych i mniejszych firmach często panuje rodzinna atmosfera. Pracownicy skracają dystans i stają się sobie bliscy niezależnie od służbowego stanowiska, różnicy wieku czy stażu pracy — podsumowuje prof. dr hab. Włodzimierz Anioł. © Ⓟ

SOLIDNE PODSTAWY: Na skandynawski styl zarządzania wpływająą nasze korzenie. Podstawę naszej kultury i modelu pracy stanowi hołdowanie otwartości, uczciwości i wzajemnemu szacunkowi — mówi Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland. [FOT. ARC]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jedność w wielości