Jedynka Skanska i Skanska połączą siły

Ryszard Gromadzki
27-11-2002, 00:00

Poznańska firma Jedynka Skanska i spółka Skanska z Warszawy, których właścicielem jest szwedzki koncern budowlany Skanska z Malmö, połączą się. Fuzja dokona się poprzez wniesienie aportem udziałów Skanska do Jedynki Skanska. Siedzibą nowej spółki będzie Warszawa.

Nowy podmiot, który powstanie w wyniku połączenia Jedynki Skanska i istniejącej od 2001 roku firmy Skanska z Warszawy, skupiającej 20 spółek budowlanych i drogowych z całej Polski, będzie centralną spółką szwedzkiego koncernu w Polsce.

— Nowa spółka powinna rozpocząć działalność natychmiast po zakończeniu procedury sądowej związanej z jej rejestracją — twierdzi Jan Wieczorkiewicz, prezes Jedynki Skanska.

W jego opinii, formuła fuzji, na jaką zdecydowali się Szwedzi, jest swoistą nobilitacją dla poznańskiej firmy, potwierdzającą jej mocną pozycję rynkową. Mimo stagnacji panującej na polskim rynku budowlanym, Jedynka Skanska odnotowuje systematycznie dodatnie wyniki finansowe. Spółka nie jest również zadłużona.

— Argumentem, który przemawiał za połączeniem obu spółek w jeden podmiot, była przede wszystkim kwestia wzmocnienia bilansu finansowego. Dla inwestorów rynku budowlanego wyniki z trzech ostatnich lat spółki ubiegającej się o kontrakt są podstawową referencją — wyjaśnia prezes Wieczorkiewicz.

Według niego, rok 2003 będzie bardzo trudny dla polskich firm budowlanych.

— Jest prawidłowością, że recesja w gospodarce uderza w firmy budowlane mniej więcej z rocznym opóźnieniem w stosunku do innych sektorów. Obecnie wykonujemy projekty, o realizacji których inwestorzy zdecydowali dużo wcześniej. Nowych inwestycji jest niewiele, co rzutuje negatywnie na kondycję finan- sową spółek z branży budowla- nej — twierdzi prezes Wieczorkiewicz.

Według niego, portfel zamówień poznańskiej firmy na 2003 r. jest wypełniony w blisko 40 proc.

Obecnie Jedynka Skanska jest w trakcie realizacji kilku znaczących kontraktów budowlanych o łącznej wartości przekraczającej 100 mln zł. Największy z nich, wartości 55 mln zł, wiąże się z budową terminalu logistycznego dla Poczty Polskiej w Komornikach pod Poznaniem.

Warszawska spółka Skanska tworzy grupę, w której skład wchodzą m.in. kielecki Exbud Skanska, Leszczyńskie Przedsiębiorstwo Budowlane Skanska czy Gdańskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Przychody grupy ze sprzedaży wyniosły w 2001 r. 2,3 mld zł przy stracie netto wysokości 300 mln zł. Obecnie szwedzki inwestor skupuje wszystkie resztówki w spółkach należących do grupy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jedynka Skanska i Skanska połączą siły