Jesień obrodzi dotacjami dla przedsiębiorców

opublikowano: 26-08-2015, 22:00

Koniec wakacji od konkursów na granty. Wkrótce startują kolejne konkursy na unijne fundusze

Firmy bardzo długo czekały na konkursy z nowej perspektywy. Pierwsze nabory wystartowały wiosną, jednak była to tylko zapowiedź tego, co czeka nas w najbliższych miesiącach. Jesienią programy z dofinansowaniem ruszą pełną mocą. Już na przełomie sierpnia i września zostaną otwarte nabory z aż siedmiu grantowych instrumentów. W większości konkursów nie ma ograniczenia sektorowego — wnioski mogą składać przedsiębiorcy ze wszystkich branż. Jak wiadomo, w tym rozdaniu Komisja Europejska stawia na innowacyjność, dlatego najwięcej dotacyjnych szans czeka na firmy, które mają w planach projekty badawcze i nowatorskie rozwiązania dotyczące produktów i usług. Co jeszcze łączy zbliżające się konkursy? W wielu z nich preferowana będzie współpraca biznesu z nauką. Poniżej przedstawiamy krótkie opisy konkursów z krajowych programów, w których firmy mogą zdobyć unijne dofinansowanie.

To kwota unijnych dotacji, o które przedsiębiorcy mogą ubiegać się w jesiennych konkursach.
Wyświetl galerię [1/2]

4,6 mld zł

To kwota unijnych dotacji, o które przedsiębiorcy mogą ubiegać się w jesiennych konkursach. Bloomberg

Szybka ścieżka

Na początek przypomnienie jedynego działania, w którym nabór już trwa. W poddziałaniu 1.1.1 firmy MSP toczą boje o dotacje na badania przemysłowe lub prace rozwojowe. Efektem projektów ma być opracowanie nowych lub ulepszonych rozwiązań. Do wzięcia jest olbrzymia pula — 1,6 mld zł, z której do tej pory rozdzielonych zostało 178 mln zł. Poddziałanie określa się jako „szybką ścieżkę”, bo cała procedura od złożenia wniosku do ogłoszenia wyników zajmuje ok. 60 dni. W połowie października do gry o granty — w oddzielnym konkursie — włączą się też duże firmy. Czeka na nie 750 mln zł.

Innowacje medyczne

Szansa na pieniądze z Brukseli dla firm z branży farmaceutycznej i konsorcjów naukowo-biznesowych. Dofinansowanie czeka na projekty obejmujące badania przemysłowe lub prace rozwojowe z obszaru innowacyjnej medycyny. Nabór zostanie otwarty 1 września. W tegorocznej edycji programu do podziału jest 95 mln zł. Jednorazowa dotacja może wynieść od 1 mln zł do maksymalnie 10 mln zł. Tak jak w przypadku innych sektorowych programów, konkursowe zmagania przeprowadzi NCBR.

Na rozwój centrów

Polscy przedsiębiorcy wciąż niewiele przeznaczają ze swojej kieszeni na obszar B+R. Tylko nieliczni mają w firmach centra badawczo-rozwojowe. Aby poprawić tę sytuację, Komisja Europejska stworzyła działanie 2.1, w którym można zdobyć fundusze na tego typu inwestycje. Przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć pieniądze na budowę nowego lub rozwój już istniejącego centrum. Do wzięcia jest łącznie 460 mln zł.

Bon na Innowacje

Przedsiębiorca otrzymuje bon, który będzie mógł przeznaczyć na zakup usługi polegającej na opracowaniu nowego lub udoskonaleniu już obecnego na rynku produktu lub technologii. Wykonawcą takiej usługi może być wyłącznie jednostka naukowa. W nowej edycji działania między firmy podzielonych zostanie 46 mln zł. W grę wchodzą projekty o budżecie od 60 tys. do 400 tys. zł.

Patenty do ochrony

Coraz częściej mówi się o potrzebie lepszej ochrony własności przemysłowej, zwłaszcza w mikro- i małych firmach. Wiele z nich bagatelizuje ten obszar i może przez to wiele stracić. Dlatego w programie Inteligentny Rozwój stworzone zostało poddziałanie 2.3.4, z którego przedsiębiorcy MSP dostaną pokrycie kosztów związanych z ochroną praw własności przemysłowej. W tegorocznym naborze dostaną do podziału 50 mln zł.

Badania na rynek

Nowy instrument, w ramach którego przedsiębiorcy dostaną granty na wprowadzenie w życie wyników prac B+R prowadzonych samodzielnie lub na zlecenie. Dofinansowanie ma ułatwić firmom wprowadzenie na rynek nowych lub ulepszonych produktów albo usługi. Premiowana będzie wysoka innowacyjność projektu i jego opłacalność biznesowa. Preferencyjnie mają być traktowane przedsięwzięcia wpisujące się w inteligentne specjalizacje. W puli jest aż pół miliarda złotych.

Nowa edycja przeboju

Wraca dotacyjny hit poprzedniego unijnego rozdania. Mowa o tzw. kredycie technologicznym, na który było tylu chętnych, że ostatnie nabory zamykano już dzień po starcie. Wszystko przez korzystne warunki — firmy dostawały tzw. premię technologiczną, która w praktyce oznaczała umorzenie nawet 70 proc. kwoty kredytu. Nowa edycja instrumentu jako poddziałanie 3.2.2 wróci na początku grudnia.

Na dużą infrastrukturę

Poprzednia perspektywa dała ogromne fundusze na powstanie infrastruktury do badań. W nowym rozdaniu priorytety są inne, ale wciąż można znaleźć instrumenty ze wsparciem na ten cel. Przykładem to działanie 4.2. Jest o co walczyć — w sumie do wzięcia są 804 mln zł. O te pieniądze przedsiębiorcy mogą starać się w ramach konsorcjów z jednostkami naukowymi lub uczelniami.

Innowacje w MSP

Pieniądze dla firm z makroregionu Polski Wschodniej. Przedsiębiorcy mogą otrzymać granty na projekty prowadzące do powstania innowacyjnych produktów lub usług. Bruksela sfinansuje m.in. zakup praw patentowych, technologii oraz maszyn i urządzeń. Budżet tegorocznego konkursu to 80 mln zł, natomiast na jeden projekt można dostać od 1 mln zł do 7 mln zł.

Wzór na konkurencję

Do tej pory polskie firmy nie miały możliwości zdobycia funduszy na procesy wzornicze. Aż do tej jesieni. W październiku ruszy nabór z „Wzoru na konkurencję” — nowego instrumentu skierowanego do firm MSP z Polski Wschodniej. Czekają na nich dotacje, które ułatwią wprowadzenie na rynek nowych produktów wykorzystujących wzornictwo. W tegorocznym etapie do wzięcia będzie 5 mln zł, ale w drugim — w przyszłym roku — MSP dostaną 150 mln zł.

Dotacje z POWER

Ostatnie dwa konkursy to szanse z programu Wiedza Edukacja Rozwój. W tych naborach pieniądze czekają nie tylko na przedsiębiorców — w zmaganiach o dotacje staną oni w szranki m.in. z samorządami, instytucjami rynku pracy i organizacjami pozarządowymi. Unijną kasę dostaną najlepsze projekty dotyczące m.in. edukacji i zwiększenia możliwości zatrudnienia różnych grup osób. Tym, co wyróżnia te nabory, to zdecydowanie najkrótszy termin składania wniosków — zainteresowani dostali na to odpowiednio 10 i 11 dni. W dwóch naborach czeka na nich łącznie nieco ponad 100 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu