Jesienna wyprzedaż resztówek skarbu

Agnieszka Berger
opublikowano: 05-08-2009, 00:00

Nic tak dobrze nie robi prywatyzacji, jak dziura w budżecie. Wprawdzie w czarnych dla państwowej kasy dniach skarb najchętniej sięga po łatwe pieniądze, ale dobre i cokolwiek. Na początek może być wyprzedaż giełdowych resztówek, których upłynnienie nie wymaga skomplikowanych wycen i innych biurokratycznych procedur. Aleksander Grad zapowiada, że spienięży wszystkie jeszcze w tym roku. Trzymamy kciuki.

Od wieków nie wziął się za to solidnie żaden minister, choć w ciągu blisko 20 lat od rozpoczęcia prywatyzacji pojawiło się kilka pomysłów zagospodarowania mniejszościowych pakietów akcji, które — nie wiedzieć czemu — zostawały skarbowi po transakcjach z inwestorami. Był np. projekt utworzenia na bazie resztówek funduszu gwarantującego kredyty dla małych i średnich firm oraz pomagającego absolwentom w "aktywizacji zawodowej".

Tymczasem resztówek przybywało. Cenne pakiety akcji takich spółek, jak Pekao czy TP były dla skarbu czymś w rodzaju zaskórniaka. Płynnymi papierami zawsze można było wesprzeć jakiegoś państwowego bankruta, co znacząco utrudniły unijne przepisy o pomocy publicznej. Może dlatego teraz skarbowi łatwiej rozstać się z resztówkami.

Lepiej późno niż wcale. O resztówki "czepiała się" już kilka lat temu Najwyższa Izba Kontroli, wskazując, że ich sprzedaż odbywa się zbyt wolno i skarb trzyma je w portfelu bez wyraźnego powodu. Ministrowie tłumaczyli, że mniejszościowe pakiety trudno się sprzedaje, bo inwestorzy — skoro już i tak kontrolują spółki — nie chcą na nie wykładać gotówki. Po jesiennej wyprzedaży skarbowi pozostanie bardzo wiele takich niechcianych papierów. Ale zamiast płakać nad rozlanym mlekiem, lepiej sprzedawać co się da.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane