Jesienny wysyp studiów podyplomowych

Dorota Czerwińska
opublikowano: 13-09-2010, 07:09

Uczelnie starają się nadążyć za potrzebami rynku pracy. Dlatego przygotowały nowe kierunki studiów podyplomowych.

Szkoła Główna Handlowa przygotowała aż 14 nowych kierunków studiów podyplomowych. Od października będą to m.in. Funkcjonowanie rynku energii, Zarządzanie i zakupy, Transport i spedycja, Akademia silnych marek, Zarządzanie reputacją firmy. Dla tych, którzy chcą poznać różne podejścia, odmiany i style coachingu uczelnia proponuje kierunek Coaching. Zajęcia w dużej mierze mają się opierać na studiach przypadków, analizie różnych sytuacji i ich adaptacji do potrzeb słuchaczy.

Ciekawie zapowiadają się również studia Zarządzanie biznesem rodzinnym. Obejmują m.in. marketing w firmie rodzinnej, finansowanie firmy rodzinnej, pozyskiwanie funduszy z giełdy, psychologiczne i socjologiczne aspekty zarządzania firmą rodzinną. SGH uruchamia również Zarządzanie biznesem medycznym oraz Teorię i praktykę społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa, a od lutego także Zarządzanie rozwojem pracowników.

Nie maleje zainteresowanie dokształcaniem po zdobyciu dyplomu uczelni.
Nie maleje zainteresowanie dokształcaniem po zdobyciu dyplomu uczelni.
None
None

Menedżer projektów

Wśród najtrudniejszych do obsadzenia stanowisk drugi rok z rzędu na drugim miejscu jest kierownik projektów — wynika z badania firmy Manpower. Według Agnieszki Kosickiej, prezes Project Management Institute Poland Chapter, popyt na nich znacznie wzrósł po wejściu Polski do Unii Europejskiej i uruchomieniu projektów finansowanych z funduszy unijnych.

— W wytycznych przetargów dotyczących konkursów unijnych często pojawia się wymaganie, że projekt musi być zarządzany przez certyfikowanego menedżera, a część budżetu przeznaczona na biuro projektowe — mówi Agnieszka Kosicka.

Jedną z przyczyn, dla których na rynku brakuje takich specjalistów, jest ograniczona wiedza, jak trafić do tego zawodu. Kierowników projektów nie kształcą uczelnie w ramach studiów magisterskich czy licencjackich. Zakres potrzebnej im wiedzy zawierają programy różnych kierunków: ekonomii, psychologii, nauk ścisłych. Coraz więcej renomowanych szkół oferuje takie kształcenie na studiach podyplomowych. Jest to nowość na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej.

— Zainteresowanie studiami jest duże nie tylko wśród osób o wykształceniu technicznym. Zgłaszają się również np. specjaliści od marketingu czy pracownicy organizacji publicznych. Przygotowując menedżerów projektów do zawodu, stawiamy przede wszystkim na wszechstronność umiejętności i czerpanie z praktycznych doświadczeń wykładowców. Kierowanie projektem wymaga połączenia wiedzy i umiejętności, które rzadko pracownicy posiadają łącznie, czyli umiejętności technicznych, organizacyjnych, znajomości zagadnień ekonomicznych i licznych umiejętności miękkich, jak negocjacje, rozwiązywanie konfliktów, motywowanie — mówi dr inż. Andrzej Zalewski, kierownik studiów podyplomowych na Wydziale Elektroniki PW.

Sport i finanse

Sporo nowości przygotowała także warszawska Akademia Leona Koźmińskiego (ALK).

— Troska o przyszłość polskiego sportu i zapowiedziane na 2012 rok wydarzenia sportowe skłoniła nas do rozszerzenia oferty studiów podyplomowych o program z zakresu zarządzania sportem. Program został objęty patronatem merytorycznym przez Polski Komitet Olimpijski. Słuchacze zdobędą nowoczesną wiedzę o kompetencjach zarządczych, planowaniu i organizowaniu przedsięwzięć sportowych, wykorzystaniu narzędzi marketingowych — informuje prof. Witold Bielecki, prorektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Wśród studiów specjalistycznych w ofercie uczelni pojawiły się także: Zarządzanie nieruchomościami handlowymi, prowadzone we współpracy z Polską Radą Centrów Handlowych, oraz Zarządzanie i sprzedaż dla przedstawicieli medycznych (we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Przedstawicieli Medycznych). Od października uczelnia chce też zacząć zajęcia na specjalistycznych studiach podyplomowych z zakresu rachunkowości i zarządzania finansami w urzędach pracy.

Jakie jeszcze inne nowości proponuje ALK? Na przykład Rachunkowość i podatki w branży budowlanej i deweloperskiej (we współpracy z Akademią Biznesu MDDP, która jako firma szkoleniowa realizuje kursy dla branży budowlanej i deweloperskiej), Marketing internetowy, który ma zapoznać z aktualną, kompleksową i szczegółową wiedzą o wykorzystaniu internetu do celów marketingowych, Marketing w produkcji i dystrybucji filmów.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane