Jeśli praca, to na etat i ze stałą pensją

opublikowano: 09-12-2019, 22:00

3 tys. zł na rękę to minimum zarobków oczekiwanych przez pracowników. Pracodawcom coraz trudniej sprostać ich potrzebom

86,6 proc. firm miało w tym roku problemy z pozyskaniem pracowników — m.in. z powodu rosnących oczekiwań finansowych kandydatów, trudności ze znalezieniem na rynku osób o wymaganych kwalifikacjach oraz z powodu braku chętnych do pracy. Takie główne przyczyny niedoboru kadrowego, charakterystyczne zresztą nie tylko w 2019 r., zostały wskazane przez pracodawców w badaniu przeprowadzonym wspólnie przez Business Centre Club (BCC) i Akademię Ekonomiczno-Humanistyczną (AEH) w Warszawie.

Statystycznie nieco lepiej było w ubiegłym roku. W podobnej ankiecie problem z brakiem pracowników zgłosiło 76,2 proc. respondentów. Gorszy wynik odnotowano natomiast w 2017 r. — wyniósł on 89,6 proc. Według autorów badania niedobór kadrowy w firmach od wielu miesięcy się w Polsce pogłębia, a jednocześnie przedsiębiorcy z coraz większym trudem znajdują pieniądze na zaspokojenie rosnącej presji płacowej. Sytuację może pogorszyć prognozowane spowolnienie gospodarcze. Wobec tego szalenie ważne staje się wykorzystywanie istniejących rezerw i optymalizowanie relacji pracownik — pracodawca.

Elastyczni? Niekoniecznie

Badanie BCC i AEH prowadzono pod hasłem „Idealny pracodawca — idealny pracownik”. Wzięło w nim udział 483 zatrudnionych w różnych firmach i 99 przedsiębiorców. Przedstawili oni wzajemne oceny i oczekiwania. I tak według tych wyników np. komunikacja między współpracownikami i przełożonym oraz dobre stosunki w tych kontaktach mają obecnie mniejsze znaczenie dla pracowników niż w 2018 r. Zatrudnieni nie przywiązują już też tak dużej wagi jak wtedy do takich postaw i cech szefów, jak elastyczność (spadek odsetka głosów z 59 proc. do 33 proc.), lojalność czy współpraca.

Z punktu widzenia pracodawców również elastyczność u pracowników straciła na znaczeniu. W 2018 r. była ważna dla 63 proc. ankietowanych przedsiębiorców, w tym — dla 30 proc. Mniejszy ich odsetek niż poprzednio oczekuje od zatrudnionych kreatywności i radzenia sobie ze stresem. W badaniach z lat 2018-19 zarówno pracownicy, jak i pracodawcy deklarowali, że ważne są dla nich: marka i prestiż firmy, jej lokalizacja (odległość z domu do pracy) i wiek zatrudnionej kadry. Realna wysokość wynagrodzenia netto wskazywana najczęściej (według ok. 30 proc. i więcej respondentów) to przedziały: 3-4 tys. zł (według pracowników) oraz 4-5 tys. zł (według pracodawców). Przy czym preferowane są płace stałe bez dodatków, czasami z premiami czy nagrodami — z czego pierwsze powinny stanowić 70 proc. zarobków, a należności ruchome — 30 proc.

Pakiety medyczne w cenie

Pracownicy preferują pracę na etat. Co ciekawe, pod tą opinią podpisuje się nawet więcej przedsiębiorców niż zatrudnionych, chociaż przewaga głosów tych pierwszych w tej sprawie nie jest duża. W tym roku różnica w odpowiedziach obu stron wyniosła: 55 proc. (szefowie) i 48 proc. (podwładni), w 2018 r. — 72 proc. i 48 proc. Elastyczny czas pracy też jest w cenie, znalazł się na drugim miejscu preferencji w warunkach zatrudnienia. Dla osób pracujących nadal liczą się pakiety medyczne od firmy, polisy oraz dofinansowanie do kursów i studiów.

Sprawdź program konferencji "Recruitment Days 2020", 19-20 marca 2020, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu