Jeśli skarb sprzeda Ciech, sprzeda Police i Puławy

Anna Bytniewska
opublikowano: 24-06-2009, 00:00

W tym tygodniu resort skarbu ogłosi zaprosi do rokowań w sprawie zakupu spółek chemicznych.

W tym tygodniu resort skarbu ogłosi zaprosi do rokowań w sprawie zakupu spółek chemicznych.

Wkrótce powinien nastąpić finał przygotowań do prywatyzacji Ciechu (36,68 proc.), Azotów Tarnów (49 proc.) i Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że w tym tygodniu Nafta Polska ogłosi zaproszenie do rokowań dla inwestorów zainteresowanych zakupem.

Kluczowy wrzesień

Potwierdzenie tych informacji uzyskaliśmy pośrednio w Ministerstwie Skarbu Państwa.

— Zaproszenie do rokowań w sprawie sprzedaży Ciechu, Azotów Tarnów i Zakładów Azotowych Kędzierzyn zostanie opublikowane jeszcze w tym miesiącu, by oferty wstępne od inwestorów mogły wpłynąć we wrześniu, a podpisanie umów było możliwe przed końcem 2009 r. — twierdzi Krzysztof Żuk, wiceminister skarbu.

We wrześniu rozstrzygnie się też to, czy w ogóle dojdzie do pełnej prywatyzacji Zakładów Azotowych Puławy oraz Zakładów Chemicznych Police. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo już zapowiedziało, że nie weźmie w niej udziału.

— Ocena możliwości prywatyzacji w drugiej grupie spółek chemicznych będzie uzasadniona dopiero na podstawie ofert otrzymanych w procesie prywatyzacji pierwszej [Kędzierzyna, Tarnowa i Ciechu — red.] — dodaje Krzysztof Żuk.

Nasi rozmówcy twierdzą też, że resort skarbu i Nafta Polska nie pogrzebały jeszcze planów umieszczenia kędzierzyńskich zakładów na na giełdzie. Wygląda na to, że zostawiają furtkę dla tej spółki na wypadek fiaska wspólnej prywatyzacji Ciechu, Kędzierzyna i Tarnowa.

Come back lidera

Nasi informatorzy z branży twierdzą też, że Ciech ma się stać centrum branży chemicznej. Może to być zapowiedź powrotu firmy do dawnej świetności, kiedy była pośrednikiem w wymianie handlowej między całą krajową chemią a zagranicą.

— Ciech zostanie koordynatorem działalności firm, ale nie stracą one niezależności decyzyjnej. Będzie je wspierał w poszukiwaniu rynków zbytu czy zakupie surowców — mówi nasz rozmówca.

"Puls Biznesu" pisał, że Ministerstwo Skarbu Państwa i Nafta Polska powierzyli Ciechowi rolę lidera w procesie prywatyzacji chemii. Ma on reprezentować pozostałe dwie spółki w relacjach zewnętrznych. Na pytanie, czy resort skarbu ma alternatywę na wypadek, gdyby nie udało się w czasie dekoniunktury znaleźć inwestorów lub inwestora dla Ciechu, Tarnowa i Kędzierzyna, Krzysztof Żuk odpowiada:

— Priorytetem jest pełna prywatyzacja trzech spółek z udziałem jednego inwestora

Anna Bytniewska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu