Jest szansa na zakończenie bessy

Grzegorz Zalewski
15-10-2001, 00:00

Jest szansa na zakończenie bessy

Współczesna historia rynku pokazuje, że mieliśmy do czynienia z dwoma znaczącymi krachami w czasie ostatnich 30 lat. Pierwszy to tzw. szok energetyczny z 1974 roku. W styczniu 1973 roku indeks Dow Jones Industrial osiągnął historyczny szczyt na poziomie 1067. Panika, która rozpoczęła się w sierpniu 1974 r., zakończyła się ostatecznie w październiku. Wartość indeksu wyniosła 573 punkty, blisko 50 procent niżej niż szczyt. W listopadzie wystąpił korekcyjny wzrost, dzięki któremu ceny zyskały 18 procent. Później rynek załamał się jeszcze raz, zatrzymując się dokładnie na poziomie 570 pkt w grudniu. Dwa lata później indeks znalazł się ponownie powyżej poziomu 1000 pkt.

Kolejne siedem lat przyniosło bardzo szeroką rozpiętość cen. Dopiero wyraźna poprawa gospodarcza obudziła w 1982 roku hossę. Niemal nieprzerwana zwyżka trwała do 1987 roku. W sierpniu tego roku indeks odnotował wartość 2747 pkt. Kilka miesięcy później ceny były znacznie niżej, między innymi dzięki pamiętnemu spadkowi o 508 punktów (22 proc.) w ciągu jednego dnia. Wielu inwestorów pewnie tego nie pamięta, ale wówczas Stany Zjednoczone zbombardowały irańską platformę wiertniczą w odpowiedzi na atak na tankowiec kuwejcki (pływający pod banderą USA) tydzień wcześniej. To był poniedziałek. W czwartek — trzy dni później — indeks wzrósł o 187 punktów (10 procent). Był to największy jednodniowy wzrost w historii.

Te dwa przykłady pokazują, że każda hossa kończyła się silnymi spadkami — 50 i 40 procent. Obecnie Dow Jones jest zaledwie 30 procent poniżej swojego szczytu. Oczywiście nie można nie uwzględnić indeksu Nasdaq, który ma większe znaczenie niż w 1974 i 1978 roku. W tym przypadku spadek wyniósł 75 procent. Gdybyśmy uśrednili spadki tych dwóch indeksów, to mielibyśmy 50-procentowy spadek cen. Zarówno w 1974 i 1987 spadki okazały się dobrą okazją do zakupów. Czy tak będzie tym razem — okaże się za kilka, albo kilkanaście miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jest szansa na zakończenie bessy