Jest trzech chętnych na akcje Polskich Hut Stali

10-02-2003, 20:11

W poniedziałek amerykański koncern US Steel, Ispat z międzynarodowej grupy LNM i francusko-belgijski Arcelor złożyły wstępną ofertę na zakup mniejszościowego pakietu akcji Polskich Hut Stali - poinformowały firmy w komunikatach. Ministerstwo Skarbu czeka do poniedziałku na konkretne propozycje ofert na prywatyzację Polskich Hut Stali. Oferty złożyły trzy z czterech wstępnie zainteresowanych koncernów. Nie wpłynęła oferta z niemieckiego Thyssen Krupp. Resort rozesłał zaproszenia do 12 koncernów.

Resort skarbu wycenia akcje PHS obecnie na 900 mln zł, ale konkretna cena akcji będzie znana po przeprowadzeniu dokładnej wyceny. MSP planuje sprzedaż 85 proc. akcji PHS, pozostałe 15 proc. otrzymają pracownicy.

Pierwszym etapem prywatyzacji PHS, produkującego 70 proc. stali w Polsce, ma być sprzedaż ok. 1,6 mld zł wierzytelności holdingu i ich konwersja na akcje. Następnie inwestor ma podnieść kapitał PHS o równowartość ok. 100-150 mln USD, potem kupić akcje od Skarbu Państwa, a także zobowiązać się do realizacji określonego pakietu socjalnego.

W styczniu Polska zatwierdziła program reform sektora stalowego, który wymaga aprobaty Unii Europejskiej. Wówczas wiceminister skarbu państwa Andrzej Szarawarski powiedział, że decyzja o sprzedaży PHS może zapaść do końca lutego.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jest trzech chętnych na akcje Polskich Hut Stali