Czytasz dzięki

Jestem głównym strategiem

Rozmowa z Robertem Zagożdżonem, właścicielem Energii dla firm

Zaczynał pan na Słowacji. Dlaczego tam?

Robert Zagożdżon
Zobacz więcej

Robert Zagożdżon Marek Wiśniewski

Wygrałem konkurs na studia zagraniczne. Studiowałem cybernetykę na Słowackim Uniwersytecie Technicznym w Bratysławie.

Po studiach zaczął pan tam pracę?

Tego, co robię, nie nazywam pracą, tylko prowadzeniem biznesu. W biznes na Słowacji zaangażowałem się tak, że zaowocowało to kolejnymi spółkami, w Europie i na świecie. Zajmowały się marketingiem, telemarketingiem, sprzedażą i public relations. Potem zacząłem szukać większego wyzwania — stała się nim energetyka. Sprzedaż energii zacząłem w Czechach, następne były spółki na Słowacji i Węgrzech. Po trzech latach miały już milion klientów. W 2013 r. sprzedałem cały holding szwajcarskiemu funduszowi. Pieniądze zainwestowałem w polskie spółki. Nabrały wtedy dynamiki.

Z Energią dla firm idzie pan na giełdę. Jaką pan ma dla niej wizję?

To moja flagowa firma. Ma największy potencjał, najlepszy menedżment, a także największe możliwości finansowe. Chcę, żeby rozwijała nowe linie biznesowe i inspirowała pozostałe spółki.

Zamierza pan pozostać głównym akcjonariuszem?

Oczywiście. Jestem dla tej firmy głównym strategiem.

Na rynku słychać, że dostawał pan w przeszłości oferty kupna.

Rozważałem te propozycje. Nasze strategie ostatecznie się nie zeszły.

Jak pan widzi rozwój innych swoich firm?

Poszczególne spółki działają na zupełnie innym rynku, mają innych klientów i nie ma między nimi konkurencji, choć łączą je energetyka i finanse. To transparentny podział. Chcę, żeby te firmy rozwijały jak najwięcej linii biznesowych.Ryzykowne pomysły mogę brać na siebie, nie będziemy ich powierzać Energii dla firm. Chcę, żeby spółka spełniała wymogi związane z rynkiem kapitałowym.

Myśli pan o ponownym wyjściu z biznesem za granicę?

Mam pomysły z europejskim potencjałem. Niewykluczone, że rozwinę je sam, pod swoim nazwiskiem.

Osiągnął pan biznesowy sukces, bo Energia dla firm i Energetyczne Centrum należą do największych niezależnych sprzedawców prądu. Jednocześnie uchodzą za graczy agresywnych, zwłaszcza EC. Chce pan to zmienić?

Energia dla firm zatrudnia własnych sprzedawców, jest bardzo stabilna i ma wizerunek godnej zaufania. EC obecnie bardzo ostrożnie dobiera partnerów, współpracuje wyłącznie z solidnymi profesjonalistami. Z miesiąca na miesiąc widzimy spadek liczby skarg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane