Józef Jędruch skazany na sześć lat więzienia

PAP, DI
11-02-2013, 12:42

Józef Jędruch, szef KFI Colloseum, jest winny wyłudzenia 425 mln zł – uznał Sąd Apelacyjny w Katowicach. Musi też uiścić 400 tys. zł grzywny i zwrócić 54 mln zł. Dodatkowo, przez 10 lat nie będzie mógł zasiadać we władzach spółek prawa handlowego.

Józef Jędruch, b. szef Colloseum, fot. Andrzej Wawok
Zobacz więcej

Józef Jędruch, b. szef Colloseum, fot. Andrzej Wawok

Orzeczenie zapadło w poniedziałek przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach, który rozpoznawał odwołania od wyroku z I instancji.

Poza orzeczeniem kary pozbawienia wolności i kar finansowych sąd apelacyjny zakazał Jędruchowi zajmowania stanowisk w spółkach prawa handlowego na 10 lat.

Wyrok jest nieco łagodniejszy niż w pierwszej instancji - sąd okręgowy skazał Jędrucha (sąd zgodził się na podawanie jego nazwiska) na osiem lat więzienia i 720 tys. zł grzywny.

Z ustaleń śledztwa wynika, że większość z 430 mln zł została wyłudzona w obrocie wierzytelnościami, a głównymi oszukanymi były należące do Skarbu Państwa firmy: Będziński Zakład Elektroenergetyczny (BZE) i Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Poza Jędruchem - oskarżonym m.in. o wyłudzenie 385 mln zł - przed sądem apelacyjnym odpowiadało 10 osób. Oskarżone były przede wszystkim o oszustwa bądź niegospodarność, a także utrudnianie kontroli skarbowej i śledztwa oraz uszczuplenia podatkowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Józef Jędruch skazany na sześć lat więzienia