Józef Jędruch skazany na sześć lat więzienia

PAP, DI
opublikowano: 11-02-2013, 12:42

Józef Jędruch, szef KFI Colloseum, jest winny wyłudzenia 425 mln zł – uznał Sąd Apelacyjny w Katowicach. Musi też uiścić 400 tys. zł grzywny i zwrócić 54 mln zł. Dodatkowo, przez 10 lat nie będzie mógł zasiadać we władzach spółek prawa handlowego.

Orzeczenie zapadło w poniedziałek przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach, który rozpoznawał odwołania od wyroku z I instancji.

Poza orzeczeniem kary pozbawienia wolności i kar finansowych sąd apelacyjny zakazał Jędruchowi zajmowania stanowisk w spółkach prawa handlowego na 10 lat.

Wyrok jest nieco łagodniejszy niż w pierwszej instancji - sąd okręgowy skazał Jędrucha (sąd zgodził się na podawanie jego nazwiska) na osiem lat więzienia i 720 tys. zł grzywny.

Z ustaleń śledztwa wynika, że większość z 430 mln zł została wyłudzona w obrocie wierzytelnościami, a głównymi oszukanymi były należące do Skarbu Państwa firmy: Będziński Zakład Elektroenergetyczny (BZE) i Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Poza Jędruchem - oskarżonym m.in. o wyłudzenie 385 mln zł - przed sądem apelacyjnym odpowiadało 10 osób. Oskarżone były przede wszystkim o oszustwa bądź niegospodarność, a także utrudnianie kontroli skarbowej i śledztwa oraz uszczuplenia podatkowe.

Józef Jędruch, b. szef Colloseum, fot. Andrzej Wawok
Józef Jędruch, b. szef Colloseum, fot. Andrzej Wawok
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane