JP Morgan poleca wschodzące

Tomasz Hońdo, Quercus TFI
opublikowano: 06-09-2018, 22:00

Ostatnio cały czas głośno jest o tarapatach, w jakie popadły niektóre rynki wschodzące, takie jak Turcja czy Argentyna.

Coraz częściej usłyszeć też można o możliwej epidemii, czyli rozlaniu się tych problemów na wszystkie emerging markets. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że Turcja i Argentyna to nie tylko przypadki bardzo specyficzne pod względem ekonomicznym, lecz także ... niemal zupełnie nieistotne, jeśli chodzi o ich wagę w indeksachrynków wschodzących, np. MSCI Emerging Markets (Turcja ma 0,5 proc. udziału w koszyku tego indeksu, a Argentyna w ogóle w nim nie figuruje). Najważniejszym rynkiem wschodzącym są natomiast Chiny (waga na poziomie prawie 31 proc.) i to na nich z natury skupia się uwaga analityków. Ostatnio zwracają oni uwagę na różne formy stymulacji chińskiej gospodarki. Widać tam zarówno poluzowanie monetarne (stawka SHIBOR, będąca odpowiednikiem naszego WIBOR, spadła z prawie 5 proc. na jesieni 2017 r. do około 3 proc.), jak i stymulację fiskalną (większe wydatki, niższe podatki, wsparcie inwestycji infrastrukturalnych).

„Jedną z kwestii, których najbardziej obawialiśmy się w pierwszym półroczu na rynkach wschodzących było spowolnienie chińskiej gospodarki. Teraz uważamy, że ostatnie działania stymulacyjne powinny ustabilizować wzrost gospodarczy” — piszą analitycy banku JP Morgan. I m.in. z tego powodu zdecydowali się zmienić rekomendację dla emerging markets na „przeważaj” (czyli zwiększ ich udział w portfelu). Ich zdaniem od przyszłego roku gospodarki wschodzące zaczną rosnąć szybciej niż rozwinięte (w tym roku mają zadyszkę).

W raporcie JP Morgana jest też wzmianka o Polsce. W oczy rzuca się fakt, że jako jedyny spośród emerging markets pokrywanych przez analityków banku nie odnotujemy w tym roku wzrostu zysków spółek — pod tym względem jesteśmy na szarym końcu. Ale na szczęście w przyszłym roku ma być pod tym względem już lepiej — eksperci oczekują 12-procentowego wzrostu zysków. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo, Quercus TFI

Polecane