JP Morgan: złoto przez lata może być ofiarą bitcoina

opublikowano: 10-12-2020, 13:32

Wzrost popularności bitcoina i innych kryptowalut w tradycyjnej branży finansowej będzie następował kosztem złota, uważają eksperci amerykańskiego banku JP Morgan Chase.

Od października widoczny jest wzrost napływu pieniędzy do funduszy bitcoina i odpływ z funduszy złota. Nikolaos Panigirtzoglou strateg JP Morgan uważa, że ten trend będzie widoczny w dłuższym terminie, bo coraz więcej inwestorów instytucjonalnych decyduje się zajmować pozycje na kryptowalutach. W jego ocenie, będzie to najbliższych latach problem dla „byków” z rynków metali szlachetnych jeśli inwestorzy zdecydują się przenieść z nich nawet niewielką część pieniędzy na rynek kryptowalut.

- Przyjęcie bitcoina przez inwestorów instytucjonalnych dopiero się zaczyna, a w przypadku złota jest już bardzo zaawansowane – podkreślił w raporcie JP Morgan.

Największy amerykański bank zwrócił uwagę, że od października popularny wśród inwestorów instytucjonalnych giełdowy fundusz Grayscale Bitcoin Trust pozyskał prawie 2 mld USD kapitału. W tym samym okresie ze funduszy ETF złota odpłynęło 7 mld USD.

JP Morgan wskazuje, że sposobem na inwestycje w takiej sytuacji jest zakup jednostki Grayscale i sprzedaż trzech SPDR Gold Trust.

- Jeśli nasza teza potwierdzi się w średnim do długiego terminie, cena złota będzie spadać w związku ze strukturalnymi zmianami w nadchodzących latach – uważają stratedzy JP Morgan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane