JSW Koks zwolniony z podatku

opublikowano: 10-03-2021, 20:00

Kontrolowana przez państwo spółka, która na modernizację baterii wyda 650 mln zł, dostanie 63,5 mln zł ulgi podatkowej.

Specjalne strefy ekonomiczne to miejsca, w których zwykle powstają nowe fabryki, ewentualnie rozbudowują się istniejące. Zwolnienie podatkowe dostanie jednak JSW Koks, spółka z notowanej na GPW i kontrolowanej przez państwo grupy JSW, która zamierza zmodernizować baterię koksowniczą nr 4 w koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej.

— Modernizacja znacząco wpłynie na stworzenie warunków ograniczenia ujemnego oddziaływania koksowni na środowisko naturalne. Inwestor zamierza przeznaczyć na nią 648,7 mln zł. Inwestycja, która ma być zrealizowana do 30 czerwca 2023 r., przyczyni się też do utrzymania w regionie 1366 miejsc pracy. Jej proekologiczny charakter wpisuje się w światowe trendy i wizję województwa śląskiego – mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która wydała decyzję dla JSW Koks.

Proekologiczna inwestycja:
Proekologiczna inwestycja:
Janusz Michałek, prezes KSSE, uważa, że inwestycja JSW Koks wspaniale wpisuje się w światowe trendy.
Dariusz Iwański

Decyzja o wsparciu udzielona jest na 10 lat, a ulga podatkowa będzie wykorzystana po zakończeniu inwestycji. Szacowana wysokość ulgi przy uwzględnieniu pomocy publicznej z innych źródeł może wynieść 13,9 mln EUR (63,5 mln zł).

— Nadal działają tak schyłkowe branże, jak hutnictwo żelaza i stali, które wykorzystują koks. UE wypowiedziała się ostatnio pozytywnie o perspektywach tego rynku. Nie można stygmatyzować przemysłu węglowego — mówi były prezes jednej ze stref.

Modernizację baterii JSW Koks planuje od lat. W 2018 r. spółka podpisała umowę, w ramach której miała dostać 200 mln zł dofinansowania do „największej inwestycji w historii koksowni”. W 2019 r. ogłosiła przetarg, ale unieważniła go ze względu na zbyt drogie oferty. W 2020 r. rozbiła inwestycję na mniejsze części. Za najważniejszą oferujący żądali 437,8-456 mln zł, a po negocjacjach Eko-Energia obniżyła cenę do 427,5 mln zł. JSW Koks unieważniła przetarg. Trwa trzeci, a oferty można składać do 15 marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane