JSW ma szefową ze strefy

Barbara Piontek zostawia fotel wiceprezesa katowickiej strefy dla prezesury w JSW. Przejmuje stery w firmie dotkniętej epidemią i korporacyjnymi skandalami.

Wiele wskazuje na to, że związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej dostają informacje prosto z rządu. 26 stycznia trzy związki zawodowe wysłały otwarty list do Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, skarżąc się na złe zarządzanie i brak nadzoru nad spółką. Wskazały w nim, z niezadowoleniem, na Barbarę Piontek jako murowaną kandydatkę na nowego szefa JSW. Życie potwierdziło te informacje. We wtorek 9 lutego rada nadzorcza powołała menedżerkę na stanowisko prezesa. Pracę zacznie 1 marca.

Do trzech razy sztuka.
Do trzech razy sztuka.
Barbarę Piontek typowano na prezesa Tauronu i Polskiej Grupy Górniczej, w końcu otrzymała stanowisko prezesa w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Wszystkie te firmy kontrolowane są przez skarb państwa.
Dariusz Iwański

Prezes z poparciem

Wakat na stanowisku prezesa JSW, producenta węgla koksowego kontrolowanego przez skarb państwa, pojawił się po odwołaniu 18 stycznia Włodzimierza Hereźniaka. Pełnienie jego obowiązków powierzono wówczas Arturowi Dyczko.

Barbara Piontek pokonała w konkursie czterech kandydatów. Dla nowego stanowiska opuszcza fotel wiceprezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także stanowisko w radzie nadzorczej JSW. Poza tym nadal zasiada nadzorach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Tauronu i Polskiej Grupy Górniczej. W przeszłości typowano ją na prezesa PGG i Tauronu.

Barbara Piontek ma tytuł profesora i jest ekonomistką związaną z Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej. Należy do komitetu sterującego Programu dla Śląska przy wojewodzie oraz rady wykonawczej ds. tego programu przy Kancelarii Premiera. Według poinformowanych cieszy się poparciem premiera Mateusza Morawieckiego.

Burzliwe życie JSW

JSW ma za sobą niespokojne lata. W 2019 r. ze spółki odszedł prezes Daniel Ozon, a odbyło się to w atmosferze burzliwego konfliktu z radą nadzorczą oraz Ministerstwem Energii, kierowanym wówczas przez Krzysztofa Tchórzewskiego. Jego następca, Włodzimierz Hereźniak, rządził firmą w czasie ataku koronawirusa, globalnego kryzysu, musiał też stawić czoła wyzwaniom korporacyjnym, związanymi m.in. z aferą mobbingową i sprawą marnowania pieniędzy w JSW Innowacje.

W 2020 r. JSW miała blisko 1,1 mld zł straty netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane