JSW może rozwiązać 274 mln zł rezerw

DI, PAP
13-09-2011, 18:54

Jastrzębska Spółka Węglowa szacuje, że  orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące podatków i opłat lokalnych, pozwoli po pozytywnych rozstrzygnięciach w indywidualnych sprawach przez sądy administracyjne i organy podatkowe na rozwiązanie utworzonych rezerw na łączną kwotę około 274 mln zł, a także pozwoli na odzyskanie zapłaconego już podatku w  wysokości około 161 mln zł - poinformowała JSW w komunikacie.

Zarząd JSW szacuje, iż łączny pozytywny wpływ na wynik finansowy spółki wyniesie około 435 mln zł.

"Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 2 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, rozumiany w taki sposób, że nie odnosi się do podziemnych wyrobisk górniczych oraz może odnosić się do obiektów i urządzeń zlokalizowanych w tych wyrobiskach, jest zgodny z zasadą ustawowej określoności regulacji podatkowych i zasadą poprawnej legislacji wywodzonymi z art. 217 w związku z art. 84 i art. 2 konstytucji" - napisano w komunikacie JSW.

"Jednocześnie zdaniem Trybunału, zastosowanie podstawowych reguł wykładni prowadzi do wniosku, że opodatkowanie podatkiem od nieruchomości podziemnych wyrobisk górniczych jest wykluczone, skoro nie są one obiektami budowlanymi (urządzeniami budowlanymi) w rozumieniu ustawy - Prawo budowlane, lecz przestrzenią w nieruchomości gruntowej lub w górotworze powstałą w wyniku prac górniczych, co bezspornie wynika z ustawy - Prawo geologiczne i górnicze" - dodano.

JSW zastrzegł, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie oznacza automatycznego zakończenia istniejących sporów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / JSW może rozwiązać 274 mln zł rezerw