JSW o produkcji węgla w IV kwartale

PAP
14-11-2011, 13:21

Jastrzębska Spółka Węglowa spodziewa się w IV kwartale br. produkcji węgla na poziomie 3,421 mln ton. Podtrzymuje, że w 2012 roku może wydobyć około 1 mln ton węgla więcej niż w tym roku, co oznacza, że produkcja może wynieść ok. 13,6 mln ton.

Nie wyklucza jednak ostrożniejszego podejścia - powiedział na konferencji prasowej prezes spółki Jarosław Zagórowski.

"W trzecim kwartale wydobycie węgla nieznacznie wzrosło, w czwartym kwartale spodziewamy się już znacznego wzrostu produkcji. Zakładamy, że w IV kwartale produkcja węgla wyniesie 3,421 mln ton" - powiedział Zagórowski.

W III kwartale produkcja wyniosła 3,041 mln ton węgla, z czego około 2,1 mln ton wyniosło wydobycie węgla koksowego, a 0,9 mln ton węgla energetycznego.

"Taka struktura będzie utrzymana w czwartym kwartale. Możliwe jest niewielkie przesunięcie pomiędzy węglem energetycznym a węglem koksowym semi-soft. Będziemy odpowiadać na zapotrzebowanie rynku, a teraz jest bardzo duży zbyt na węgiel energetyczny. Chcemy to wykorzystać i wejść ze sprzedażą spotową bardziej niż zakładaliśmy" - powiedział prezes.

Narastająco po trzech kwartałach 2011 roku produkcja węgla wyniosła 9,1 mln ton wobec 10 mln ton przed rokiem. Wydobycie węgla koksowego wyniosło 6,4 mln ton, a węgla energetycznego 2,7 mln ton.

JSW podtrzymuje, że w 2012 roku może wydobyć około 1 mln ton węgla więcej niż w tym roku, co oznacza, że produkcja może wynieść ok. 13,6 mln ton.

"Informowaliśmy o planowanym zwiększeniu produkcji o ok. 1 mln ton. Jesteśmy na etapie przygotowywania planów ekonomiczno-technicznych na 2012 rok. Nie jest wykluczone, że będziemy się jednak zachowywać ostrożniej" - powiedział prezes.

Poinformował, że na ewentualne zmniejszenie wydobycia może mieć wpływ potencjalne zaostrzenie prawa geologicznego.

"Docelowo zakładamy produkcję węgla na poziomie 14 mln ton i na tych poziomach chcielibyśmy w przyszłości pozostać" - powiedział prezes.

Poinformował, że o ile w segmencie węglowym JSW zamierza maksymalizować produkcję i realizować inwestycje, to w segmencie koksu będzie się dostosowywać do potrzeb odbiorców.

"Nie mamy problemów ze sprzedażą węgla koksowego, sprzedajemy na bieżąco, ale sytuacja na rynku stali ma odzwierciedlenie w cenach koksu i rosnących zapasach. Nasze koksownie wykorzystują 80 proc. zdolności produkcyjnych" - powiedział Zagórowski.

Poinformował, że zapasy koksu wynoszą obecnie ok. 250-300 tys. ton.

"To miesięczna produkcja grupy. To jednak produkt trwały, może być składowany" - powiedział prezes.

Poinformował, że procesy inwestycyjne w części koksowniczej będą optymalizowane.

"Będziemy optymalizować inwestycje, przesuwać decyzje o rozpoczynaniu remontów" - powiedział prezes.

W III kwartale produkcja koksu wyniosła ok. 1 mln ton, z czego 0,3 mln ton w konsolidowanej od trzeciego kwartału KK Zabrze.

"Zakładamy, że w czwartym kwartale nasze zdolności wytwórcze w koksie pozostaną na poziomie 80 proc." - poinformował Wacław Będkowski, dyrektor biura sprzedaży JSW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / JSW o produkcji węgla w IV kwartale