Jubileuszowa łatanina kasy

opublikowano: 26-10-2012, 00:00

Sytuacja Telewizji Polskiej (TVP) nie sprzyja świętowaniu, czego sygnałem stało się odwołanie jubileuszowej gali.

Na antenie jednak nie zapomniano, że 25 października upłynęło sześćdziesiąt lat od nadania przez Doświadczalną Stację Telewizyjną Instytutu Łączności pierwszego programu. Notabene w przypadku TVP materiały wspominkowe wypada dobierać nadzwyczaj starannie, ponieważ akurat ta firma zdecydowanie nie szła w awangardzie polskich przemian ustrojowych. Czego dowodem są emitowane przez kanał Historia wydania Dziennika Telewizyjnego właśnie z tamtego okresu.

Bez względu na oceny TVP trzeba jednak docenić, że w obecnym kształcie… w ogóle przetrwała. W innych państwach postkomunistycznych społeczne odreagowanie okazało się tak silne, że państwowe telewizje zostały zmarginalizowane. U nas tuż przed wyłączeniem sygnału analogowego i przejściem na cyfrę badania oglądalności w najlepszym czasie antenowym wciąż dają TVP przodownictwo z 31,4 proc. (ale licząc Jedynkę razem z Dwójką), przed TVN — 18,1 proc. oraz Polsatem — 15,5 proc. W grupie komercyjnej przewaga wychodzi już zdecydowanie mniejsza, ale też się utrzymuje.

Polską specyfiką jest zdumiewająca ekwilibrystyka finansów telewizji publicznej. Kolejne ekipy przejmujące władzę wydzierają sobie TVP, ale od lat zgodnie wykazują niemoc w rozstrzygnięciu modelu jej finansowania. Trudno spodziewać się szybkiej decyzji także po rządzie Donalda Tuska. Coraz głębsza dziura abonamentowa nie jest zasypywana ani przez budżet, ani przez reklamy. Dlatego tegoroczna strata spółki, planowana na 60 mln zł, przekroczy stówę. Awaryjne sprzedawanie zbędnych nieruchomości, na czele z kolebką TVP przy pl. Powstańców Warszawy, to tylko doraźne ruchy zdefiniowane w tytule…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy