Juniorzy zarobią jeszcze więcej

opublikowano: 26-12-2018, 22:00

Pracodawcy wierzą w rosnące umiejętności młodych programistów i oferują im coraz wyższe wynagrodzenia — wskazują eksperci z No Fluff Jobs.

Z roku na rok powstaje coraz więcej miejsc pracy w branży technologii informacyjnych (IT). Mowa już nie tylko o stanowiskach programistycznych, ale także związanych z zarządzaniem zespołem, testowaniem czy analityką danych. Warto jednak zauważyć, że im bardziej rośnie zapotrzebowanie na pracowników sektora IT, tym więcej lepszych ofert pracy otrzymują nawet początkujący w tym zawodzie. Jak wynika z raportu „Rynek pracy w IT 2018” zrealizowanego przez No Fluff Jobs, w 2018 r. w porównaniu z rokiem poprzednim programiści aplikujący na stawiska juniorskie mogli liczyć na pensję wyższe średnio aż o 9 proc. Co więcej, ich wynagrodzenie było średnio 37,5 proc. niższe niż seniorów. Zdaniem ekspertów, w obliczu tendencji malejącej — jeśli chodzi o czas, jaki trzeba przepracować, aby dostać awans w tej branży — takie zjawisko nie powinno martwić. Według Martyny Wójcik, specjalistki HR z doświadczeniem w rekrutacjach IT, 2019 r. będzie dla pracodawców czasem poszukiwań metod dotarcia do najmłodszych kandydatów.

— Przykładowo zachęcanie ich do łączenia studiów z pracą będzie wymagało od firm nie tylko dostosowania do preferowanej przez młode osoby formy kontaktu — za pomocą mediów społecznościowych czy poprzez SMS, ale przede wszystkim stworzenia dopasowanej do ich potrzeb i możliwości oferty programów mentoringowych, praktyk i staży — twierdzi Martyna Wójcik.

Jej zdaniem w przyszłym roku pracodawcy będą musieli zmierzyć się również z relokacją pracowników, np. tych z Ukrainy. Firmy z branży IT coraz chętniej będą sięgać również po kandydatów spoza Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy