Jurek o możliwości wcześniejszych wyborów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-03-2006, 12:35

Tak długo, jak będą przyjmowane ustawy zawarte w pakcie stabilizacyjnym PiS, LPR i Samoobrony, tak długo pakt ten "jest wart realizacji" - powiedział w sobotę marszałek Sejmu Marek Jurek.

Tak długo, jak będą przyjmowane ustawy zawarte w pakcie stabilizacyjnym PiS, LPR i Samoobrony, tak długo pakt ten "jest wart realizacji" - powiedział w sobotę marszałek Sejmu Marek Jurek.

    W ten sposób marszałek odpowiedział na pytanie dziennikarzy, jakie widzi szanse na to, żeby doszło do wcześniejszych wyborów. O takiej perspektywie mówił w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński, twierdząc, że istnieje "spore zagrożenie dla paktu stabilizacyjnego". Według Kaczyńskiego, "odpowiedzialną alternatywą" dla paktu jest samorozwiązanie Sejmu i wybory. "Chyba że - jak dodał - PO jest gotowa rządzić z SLD i Samoobroną" i stworzyć z nimi "alternatywny rząd"

    "Miarą skuteczności paktu stabilizacyjnego jest przyjmowanie ustaw zawartych w aneksie tego paktu" - mówił marszałek Jurek na konferencji prasowej w Sejmie zastrzegając, że "jeżeli okazałoby się, że w parlamencie nie ma większości, która byłaby w stanie współrealizować politykę państwa, to wówczas konstytucja przewiduje procedury, w których może dojść do wyborów".

    "Rzeczywiście wcześniejsze wybory są lepsze niż stan bezwładu sejmowego, braku polityki państwa i opadania autorytetu ważnej instytucji publicznej" - ocenił Jurek.

    Zaznaczył, że pakt stabilizacyjny nie został zawarty po to, aby tworzyć "jakiś nowy obóz polityczny". "Ta umowa ma swoją treść i nie powinna być definiowana przez wzajemnie przedstawiane pretensje, czy opinie, tylko przez treść tej umowy (...) Ostateczną miarą jest stosunek do proponowanych przez rząd i zawartych w pakcie ustaw" - argumentował Jurek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane