Juszczenko chce negocjacji o wejściu do UE w 2008 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-02-2005, 14:04

Ukraina powinna rozpocząć negocjacje na temat wstąpienia do UE w 2008 roku - powiedział w poniedziałek prezydent Wiktor Juszczenko. Występując na forum inwestycyjnym w Kijowie prezydent zaznaczył, że zadaniem numer jeden na dzień dzisiejszy jest uzyskanie przez Ukrainę statusu kraju z gospodarką rynkową.

Ukraina powinna rozpocząć negocjacje na temat wstąpienia do UE w 2008 roku - powiedział w poniedziałek prezydent Wiktor Juszczenko. Występując na forum inwestycyjnym w Kijowie prezydent zaznaczył, że zadaniem numer jeden na dzień dzisiejszy jest uzyskanie przez Ukrainę statusu kraju z gospodarką rynkową.

    Juszczenko zapowiedział, że Ukraina chciałaby zakończyć Plan Działania z UE w 2008 roku, by w tym samym czasie rozpocząć negocjacje o członkostwie. "Jesteśmy krajem w centrum Europy" - zaznaczył prezydent i dodał, że przyszłość Unii Europejskiej oznacza także obecność Ukrainy w tej organizacji.

    W grudniu zeszłego roku Komisja Europejska wystąpiła z Planem Działania - programem współpracy z siedmioma krajami (Ukraina, Mołdawia, Maroko, Tunezja, Jordania, Autonomia Palestyńska i Izrael) w ramach nowej unijnej "polityki sąsiedztwa". Ma ona przynieść obu stronom istotne korzyści: rozszerzenie współpracy gospodarczej, pomoc UE w przystosowaniu do reguł unijnych, co ułatwi dostęp do rynku UE, zwiększenie bezpieczeństwa granic, współpracę w walce z terroryzmem, w dziedzinie edukacji, nauki, transportu, energetyki.    

    Uznanie Ukrainy za państwo z gospodarką rynkową Wiktor Juszczenko uznał za kwestię "czysto polityczną".

    Prezydent podkreślił jednocześnie, że Ukraina ma interesy zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Dodał, iż stosunki jego kraju ze wschodem powinny być takie, by nie przeszkadzały Ukrainie w jej integracji z UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Juszczenko chce negocjacji o wejściu do UE w 2008 r.