Juszczenko: UE powinna stworzyć specjalny program współpracy z Ukrainą

opublikowano: 15-12-2004, 21:21

Unia Europejska powinna stworzyć specjalny program współpracy z Kijowem, zanim dojdzie do przystąpienia Ukrainy do UE - oświadczył w środę opozycyjny kandydat na prezydenta, uważany za faworyta wyborów 26 grudnia, Wiktor Juszczenko.

"UE powinna stworzyć dla Ukrainy specjalny program, który, pod warunkiem wzajemnych działań ze strony władz ukraińskich, pozwoli na otwarcie drogi do wejścia kraju do Unii" - powiedział Juszczenko na konferencji prasowej w Kijowie.

"Jestem głęboko przekonany, że geopolitycznie Ukraina jest częścią Europy" - podkreślił.

Jednocześnie Juszczenko obiecał działać na rzecz "rozszerzenia stosunków z Rosją", "krajem o wyjątkowym rynku", podkreślając jednak, że współpraca z Moskwą nie powinna "blokować drogi Ukrainy do UE".

AFP przypomina, że Komisja Europejska zapoczątkowała w ubiegłym tygodniu przedstawianie planów działania wobec sąsiadujących krajów, w tym Ukrainy, których wejście do UE nie jest przesądzone. W odniesieniu do Kijowa Komisja zaproponowała państwom członkowskim przyjęcie planu działania natychmiast po kolejnej turze "wolnych i uczciwych" wyborów prezydenckich w tym kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Juszczenko: UE powinna stworzyć specjalny program współpracy z Ukrainą