Już 800 mln EUR na odbudowę katedry Notre Dame

opublikowano: 17-04-2019, 16:50

Według francuskiego ministra kultury Francka Riestera na odbudowę spalonej katedry Notre Dame obiecano już 800 mln EUR (920 mln USD). Tymczasem standardowy roczny budżet na odbudowę zabytków narodowych wynosi około 300 mln EUR.

Bezpośrednim priorytetem jest zabezpieczenie skarbca Notre Dame, który ma dziurę w środku po upadku iglicy podczas pożaru, jaki wybuchł w poniedziałek wieczorem - powiedział Riester w wywiadzie dla telewizji France2. Innym pilnie wymagającym interwencji krokiem jest usuwanie stopionych posągów, które ciążą delikatnej części zewnętrznej struktury.

Prezydent Emmanuel Macron we wtorek wieczorem powiedział, że katedra zostanie odbudowana w ciągu pięć lat.

To ogromne wyzwanie, historyczna odpowiedzialność - powiedział premier Edouard Philippe. Z kolei Riester dodał, że jest za wcześnie, by mówić o tym, jak katedra zostanie odbudowana i jakie materiały i techniki zostaną do tego wykorzystane, Na razie nie ma szacunków odnośnie kosztów.

Francuski rząd w przyszłym tygodniu ma uchwalić ustawę, która zapewni ramy dla przebudowy katedry, ułatwiając modyfikację ulg podatkowych i procedur budowlanych. 

Dalsze ulgi podatkowe zostaną wprowadzone dla małych darowizn, podczas gdy istniejące potrącenia będą miały zastosowanie do darowizn o wartości przekraczającej 1000 EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane