Kaczmarek: na razie nie opłaca się pełna prywatyzacja PZU

Przemek Barankiewicz
09-01-2003, 09:24

To nie jest dobry moment na stuprocentową prywatyzację PZU – powiedział w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Wiesław Kaczmarek, były minister skarbu.

- Wartość tej firmy byłaby zupełnie inna, gdyby przeprowadzono w niej restrukturyzację wewnętrzną, począwszy od spójnej platformy informatycznej, po nowoczesny portfel produktów, chociażby w segmencie ubezpieczeń - powiedział posłom.

Według Wiesława Kaczmarka, trudno jest dokonać obecnie obiektywnej, profesjonalnej wyceny PZU.

- Na rynku ubezpieczeniowym nie ma rozwiniętej konkurencji, PZU jest monopolistą. Najpierw trzeba by

wycenić wartość tego rynku – wyjaśnił.

Wiesław Kaczmarek powiedział posłom, że obecnie jest tylko "egzekutorem umowy" dotyczącej sprzedaży PZU.

- Która ścieżka będzie realizowana, zależy od ministra finansów. Jeśli zgodzi się on na objęcie pakietu 21 proc. przez Eureko, to tak będzie. Ryzyko niewykonania umowy grozi procedurą arbitrażową i awanturą międzynarodową - ostrzegł były minister.

Poprzedni rząd zadecydował o sprzedaży 21 proc. PZU firmie Eureko, a obecny rząd zrezygnował z tego argumentując, że niektóre założenia tej umowy są niekorzystne dla Skarbu Państwa. Eureko wraz z BIG BG jest właścicielem 30 proc. akcji PZU.

Komisja Odpowiedzialności Konstytuyjnej wezwała byłego ministra skarbu państwa Wiesława Kaczmarka jako świadka w związku ze sprawą sprzedaży PZU przez Emila Wąsacza, ministra skarbu państwa w rządzie Jerzego Buzka.

ONO, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kaczmarek: na razie nie opłaca się pełna prywatyzacja PZU