Kaczmarek: w styczniu będzie strategia dla PZU

Administrator
08-01-2002, 15:32

Do końca stycznia zostanie opracowana strategia prywatyzacyjna dla PZU SA - powiedział we wtorek minister skarbu państwa Wiesław Kaczmarek. Minister wspólnie z przedstawicielami Eureko uzgodnili powołanie zespołu roboczego, który do końca stycznia powinien przygotować strategię dalszej prywatyzacji PZU. Konsorcjum Eureko i BIG BG jest właścicielem 30 proc. akcji ubezpieczyciela.

Do końca stycznia zostanie opracowana strategia prywatyzacyjna dla PZU SA - powiedział we wtorek minister skarbu państwa Wiesław Kaczmarek. Minister wspólnie z przedstawicielami Eureko uzgodnili powołanie zespołu roboczego, który do końca stycznia powinien przygotować strategię dalszej prywatyzacji PZU. Konsorcjum Eureko i BIG BG jest właścicielem 30 proc. akcji ubezpieczyciela. Jeżeli strony nie zerwą porozumienia Eureko obejmie dalsze 21 proc. akcji PZU.

Jednak od początku nowego roku strony mogą wypowiedzieć porozumienie, podpisane w 2001 roku przez gabinet Jerzego Buzka. Zgodnie z umową, konsorcjum Eureko i BIG Banku Gdańskiego miało podwyższyć posiadany pakiet akcji spółki do 51 proc. i stać się większościowym udziałowcem największego polskiego ubezpieczyciela. Umowa miała wejść w życie do końca 2001 roku. Obecnie Wiesław Kaczmarek może w każdej chwili wypowiedzieć umowę z Eureko, o której wielokrotnie wypowiadał się z wyraźną niechęcią.

Wznowienie po długim milczeniu rozmów oznacza, że strony mogą kontynuować współpracę. Mimo niechęci do Eureko minister może ulec naciskom ze strony związków zawodowych. Realizacja umowy jest korzystna dla pracowników towarzystwa. Odstąpienie przez Skarb Państwa od transakcji z Eureko spowodowałoby bowiem unieważnienie wynegocjowanego z inwestorem pakietu socjalnego. Dodatkowo Eureko nie musiałoby wtedy zdecydować się na skup akcji pracowniczych.

Na początku grudnia Kaczmarek zapowiedział, że oferta publiczna 5-10 proc. akcji PZU zostanie zrealizowana w 2002 roku. Przychody z tej oferty będą stanowić główną część wpływów prywatyzacyjnych budżetu.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Kaczmarek: w styczniu będzie strategia dla PZU