Kalata za emeryturami pomostowymi dla metalowców

opublikowano: 18-06-2007, 16:32

Resort pracy jest za tym, by osobom pracującym w  przemyśle metalowym w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przysługiwało uprawnienie do emerytury pomostowej - poinformowała PAP szefowa resortu Anna Kalata. W poniedziałek przedstawiciele przemysłu metalowego domagali się na demonstracji w Warszawie rozmów w sprawie emerytur pomostowych.

Kilkuset przedstawicieli przemysłu metalowego protestowało w Warszawie przed gmachem resortu pracy. Związkowcy chcą, aby prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę dotyczyło kobiet w wieku 55 lat i mężczyzn w wieku 60 lat. Chodzi o osoby pracujące w przemyśle metalowym w warunkach trudnych i niebezpiecznych - np. przy produkcji stali.

Delegacja protestujących wręczyła przedstawicielom resortu pracy petycję w sprawie emerytur pomostowych. Ich zdaniem, przedstawione przez resort pracy projekty pozbawiają pracowników urodzonych po 1968 r. nabytych praw do wcześniejszej emerytury oraz zawierają niekompletny wykaz prac, których wykonywanie uprawnia do wcześniejszej emerytury.

"Chcemy jasnego stanowiska w sprawie wcześniejszych emerytur. Chcemy wiedzieć, czy przygotowywana przez resort pracy ustawa o emeryturach pomostowych w jakikolwiek sposób zabezpiecza pracowników przemysłu metalowego" - powiedział w poniedziałek PAP przewodniczący Sekretariatu Metalowców NSZZ "S" Adam Ditmer.

"Umówiliśmy się ze związkowcami na bliską współpracę w tym zakresie. Rozporządzenie (do projektu ustawy o emeryturach pomostowych - PAP) jest jeszcze w toku prac, dlatego będziemy dalej rozmawiać" - powiedziała PAP szefowa resortu po spotkaniu ze związkowcami.

Min. Kalata poprosiła związkowców o uszczegółowienie oczekiwań w zakresie stanowisk w przemyśle metalowym, narażonych na "szczególne warunki pracy lub o szczególnym charakterze".

W strajku wzięli udział m.in. związkowcy z Huty Katowice, z Huty Zawiercie, z Huty im. T. Sendzimira oraz Stoczni Gdynia.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kalata za emeryturami pomostowymi dla metalowców