Kalinowski z PSL wzywa RPP do obniżki stóp

V NARODOWY FUNDUSZ INWESTYCYJNY VICTORIA S.A.
09-10-2001, 16:01

WARSZAWA (Reuters) - Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, Jarosław Kalinowski, który w nowym koalicyjnym rządzie obejmie tekę wicepremiera, we wtorek po raz kolejny wezwał Radę Polityki Pieniężnej (RPP) do obniżenia stóp procentowych.

"Słusznie mówią politycy SLD i nie tylko oni. Już teraz wszyscy eksperci i ekonomiści mówią, że dotychczasowy kurs polityki pieniężnej do niczego nie prowadzi i nawet doprowadził nas do fatalnego stanu, w którym jesteśmy i potrzebna jest zmiana" - powiedział Reuterowi Kalinowski.

Rada krytykowana jest często za utrzymywanie stóp procentowych na wysokim poziomie. Co prawda w tym roku RPP obniżyła stopy w sumie o 450 punktów bazowych, ale stale sygnalizowała, że przed dalszą liberalizacją polityki monetarnej powstrzymuje ją brak reform fiskalnych ze strony rządu.

Przyszły minister finansów, Marek Belka prezentując program SLD powiedział, że stwarza on możliwość dalszego obniżania stóp procentowych.

W umowie koalicyjnej, która została podpisana we wtorek trzy partie tworzące rząd stwierdziły, że oczekują od RPP większej odpowiedzialności za rozwój gospodarczy kraju.

Zapytany o to, co uczyni jeśli RPP nie obniży stóp procentowych Kalinowski powiedział: "Parlament będzie arbitrem."

Zasugerował w ten sposób, że może zagrozić Radzie zmianą ustawy o Narodowym Banku Polskim (NBP) ograniczając niezależność banku centralnego.

Analitycy dość zgodnie przewidują, że na swym zaplanowanym na drugą połowę października RPP obniży stopy o 150 punktów bazowych. Obecnie główna stopa rynkowa wynosi 14,5 procent.

((Katarzyna Mała, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: V NARODOWY FUNDUSZ INWESTYCYJNY VICTORIA S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kalinowski z PSL wzywa RPP do obniżki stóp