Kanadyjska wyprawa Tuska

GRA
opublikowano: 14-05-2012, 00:00

Premier z prezesami PGE, Orlenu, PGNiG, KGHM i Lotosu poleciał do Kanady, by rozmawiać o łupkach i oglądać Quadrę.

Pierwsza od ponad 20 lat wizyta polskiego premiera w Kanadzie będzie zdominowana przez dyskusje na temat gazu łupkowego. Donald Tusk poleciał tam w towarzystwie prezesów największych polskich firm, czyli Krzysztofa Kiliana z Polskiej Grupy Energetycznej, Jacka Krawca z PKN Orlen, Grażyny Piotrowskiej-Oliwy z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), Herberta Wirtha z KGHM i Pawła Olechnowicza z Lotosu. W ekipie jest też minister skarbu Mikołaj Budzanowski, największy orędownik polskich łupków. Temat główny wizyty: łupki.

— Liczymy na konkretne rozmowy dotyczące rozwoju współpracy w sektorze łupkowym — mówi Magdalena Kobos, rzeczniczka ministerstwa skarbu.

Kanada już od wielu lat prowadzi działania w tym sektorze. Kanadyjskie firmy uzyskały kilka koncesji na poszukiwanie złóż gazu łupkowego w Polsce. Szef polskiego rządu omówi więc z premierem Kanady Stephenem Harperem ewentualną współpracę dotyczącą nowych technologii wydobywczych.

Zaplanowano też spotkania z kanadyjskimi firmami z sektora energetycznego oraz ropy i gazu, w tym gazu łupkowego. Będzie o czym rozmawiać. PGNiG pracuje właśnie nad formułą współpracy z czterema firmami (KGHM, Tauron, Enea i PGE) przy poszukiwaniu i zagospodarowaniu złóż gazu z łupków. Na uzgodnienia mają czas do końca czerwca.

— PGNiG ma przecież aspiracje do bycia liderem w branży łupkowej w Polsce — przypomina Joanna Zakrzewska, rzeczniczka PGNiG. Temat drugi wizyty: Quadra. W pierwszym kwartale KGHM kupił za 9 mld zł kanadyjską firmę wydobywczą (dziś jej nazwa to KGHM International), która ma w portfelu m.in. złoża metali w Chile.

— Zaplanowane jest spotkanie przedstawicieli kanadyjskiej firmy z reprezentacją właściciela — mówi Herbert Wirth. Donald Tusk z ekipą odwiedzi zatem kopalnię w Zagłębiu Sudbury. Polski kombinat posiada tam trzy kopalnie, w których wydobywana jest ruda miedzi oraz niklu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane